Szemétszedés, környezetvédelem, és egy jó buli: ez a PET Kupa
Fontos számodra a környezetvédelem, rajongsz hazánk vízi világáért, jól érzed magad társaságban, és a nomád életmódtól sem riadsz vissza? Akkor érdemes elgondolkodnod azon, hogy részt vegyél a következő PET Kupán!
A PET Kupa egy civil szerveződés eredményeként létrejött nyári rendezvény, amely immár 10 éves múltra tekint vissza. A mára nemzetközileg is ismert esemény három részből áll: egy 10 napos nagykupából a Tiszán, és két kiskupából a Bodrogon, valamint a Tisza-tónál. Mindegyik kupa több programot foglal magában, a versenyzés mellett például az ügyességüket is kipróbálhatják a részt vevők, de az ismerkedésre, barátságkötésre, és szórakozásra is marad idő.
„A PET Kupa egy szemétszedő verseny, a csapatok a kupáért folyó küzdelem során petákokat kapnak a feladatokra, és az nyer, aki a legtöbbet gyűjti össze – meséli a 18 éves Molnár Vilja, aki PET Bankár, és a PET Kupa utánpótlás csapatának tagja. A versenyen több százan vesznek részt, és a kisgyerekektől egészen a nagyszülő korosztályig mindenki képviselteti magát.”
Miről szól a verseny?
Az első pár nap hajóépítéssel telik, ezek lesznek azok a járművek, amelyekkel evezve megvalósul a vízi szemétszedés. Miután a versenyzők felkészültek az előttük álló hétre, elindul hulladékgyűjtés. Nagyon intenzív és dolgos napok következnek: koránkelés, táborbontás, az aznapi táv megtétele (kb. 10 folyam km), szemétszedés az ártérben, a hulladékok szétválogatása a hajókon.
„A kupa fontos része a szemét azonnali szelektálása, hiszen így hatékonyabbak tudunk lenni. Késő délután érkezünk meg az új táborhelyünkre, ahol sátort állítunk, vacsorázunk, majd tábortüzet gyújtunk és beszélgetünk. Emellett, amit nem sikerült a hajón leválogatni, azt leválogatjuk, és bebálázzuk, hogy el lehessen szállítani.” Van egy pihenőnap is, amikor különféle vetélkedőkön vesznek részt a táborlakók, és még a tehetségüket is megcsillogtathatják az esti Petasztáron.
A petákok összesítése az utolsó napon történik, majd egy nagy véghajrá után jön a díjkiosztó, amikor átadják a PET Kupát a nyertes csapatnak.
„Egy-egy rendezvény után elmondhatjuk, hogy nagyjából 10 tonna folyami hulladéktól mentesítettük a magunk mögött hagyott területeket. A kiszelektált műanyag hulladék egy részét a megfelelő helyre visszük, míg egy részét újrahasznosítjuk. A színes kupakokat például formába öntjük, és használható vonalzó készül belőlük.”
Az önkéntesség szerepe és ereje
„Önkéntesség nélkül a PET Kupa nem létezne, mi vagyunk a mozgatóereje a rendezvénynek, nagy részt vállalunk a szervezési és lebonyolítási folyamatokban. Az önkéntesek többsége kenuval kíséri a hajókat a verseny alatt, de a szárazföldön is vannak, akik segítik a rendezvényt. Én a Petényi nevű anyahajón szoktam lenni, amin az a feladat, hogy vezessük az összegyűjtött zsákokat, és szállítsuk az olyan szemetet, ami már nem fér el a PET hajókon.”
Miért jó buli?
Vilja szerint teljesen újfajta tapasztalatokat és élményeket ad a kupa, olyanokat, amiket nem lehet máshol átélni. „Gyakran kérdezik tőlem, hogy miért szedek a szabadidőmben szemetet, miért élvezem ezt. Nem sokan tudják, hogy mennyire csodálatos dolog vízitúrázni, milyen gyönyörű Magyarország és a folyóink, milyen különleges érzés egy hetet sátorban tölteni, és evezni a barátokkal. Ez egy felejthetetlen élmény, és ez az, ami szerintem óriási vonzóereje a PET Kupának, illetve az, hogy tehetünk valamit a környezetünkért.
A nap végén visszanézünk, és nekünk köszönhetően tiszta lett egy szakasz az ártérben. Igazán különleges az, ahogyan össze tudja kovácsolni a közösséget az ilyen nehézségekkel teli együttlét. Kicsit talán őrültnek is kell lenni, hogy egy ennyire intenzív hetet élvezni tudjon az ember, de megéri, hiszen a verseny, és a PET Kupa bármelyik projektje akkora szemléletformálás, hogy más emberként megyünk haza mindannyian. Sokat lehet tanulni, megérteni, hogy mi, miért történik, hogyan lehet, és miért kell változtatni. A Tisza, és az összes hazai vizünk megérdemli, hogy foglalkozzunk vele, és felszabadítsuk a szennyezettség alól.”