Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Segítő - Vakvezető kutyák

Segítő - Vakvezető kutyák

A segítő kutyák legfőbb feladata, hogy a gazdája valamilyen tevékenységét segítse. Beszélhetünk vakvezető, terápiás, rohamjelző kutyáról is. Ezeket az állatokat hosszas és nagyon intenzív képzésnek vetik alá, pici koruktól kezdve arra készülnek, hogy idővel a segítségre szoruló gazdájuk életében legyenek támaszok.

Vakvezető kutya

Elképesztő okos állatokról van szó, akik hosszas tréning alatt tanulják meg, hogyan lehetnek igazán nagy segítségek gazdájuk számára. Kívülállóként gyakran tűnhet úgy, hogy a kutya mindent magától csinál, a gazdának csak fognia kell a pórázt és követni őt, ám ennek épp az ellenkezője igaz: nem figyelik a gyalogosátkelőhelyeken a lámpákat, a gazdinak kell tudni – akár a lámpa hangjelzéséből – hogy biztonságosan át tudnak-e érni az út túloldalára vagy sem. A gazdi mindig utasítja a kutyát, jelzi neki, hogy el lehet indulni, be kell-e fordulni az utcán stb. A kutya abban segít, hogy az akadályokat kikerüljék, odavezesse a gazdáját a buszmegállóban a szabad ülőhelyekhez, segít megtalálni a zebrát. Ő nem egy GPS, nem tudja az útvonalakat, ellenben maximálisan lehet rá számítani, mert pontosan érti a vezényszavakat, nagyon jól tudja, hogy mi a feladata.

Hallássegítő és rohamjelző kutya kutyák

A hallássérült emberek számára is óriási segítség tud lenni egy négylábú, akiknek még a vakvezető kutyáknál is nehezebb dolguk van. Nekik nem szól senki, az ő feladatuk, hogy felismerjék és észre vegyék, ha cselekedni kell. Ha megszólal az ébresztőóra, csöngetnek, csörög a telefon, akkor az ebek feladata az, hogy a gazdi tudomására juttassák azt. Általában az orral való bökdösés a bevált módszer, majd odavezetik a hang forrásához a gazdájukat.
A rohamjelző kutya az epilepsziás betegeken tud segíteni, mégpedig nem is akárhogyan. A testben lezajló kémiai folyamatok miatt a kutya a szaglása segítségével előre tudja jelezni, ha probléma lesz. Amint jelez a betegnek, a roham kialakulása gyors gyógyszer bevétellel jó eséllyel megelőzhető.
A rohamjelző kutyákkal élő epilepsziás betegek között van olyan, akinél csökkent a roham intenzitása, egyre ritkábban alakult ki, sőt, olyanról is hallani, aki teljesen tünetmentessé vált.

Ami szabály, az szabály

Legyen szó vakvezető vagy terápiás kutyáról, ezek az állatok keményen dolgoznak nap, mint nap azért, hogy a gazdájuk életét megkönnyítsék. A legtöbb olyan helyre, üzletbe, hivatalba is bemehetnek a kutyák, ahová a kis házikedvencek nem. Speciális hámot viselnek, amin látszik a kiképző intézmény neve, logója. Nagyon koncentrált munkát végeznek, ha ilyen kutyust látunk, csak akkor simogassuk meg, vagy adjunk neki egy falat ételt, ha előtte megkérdeztük a gazdáját, de az a legjobb ha csak távolról figyeljük, és nem avatkozunk közbe a kettejük munkájába.

Nem minden kutyafajta alkalmas arra, hogy különböző kiképzéseknek vessék alá, általában a retriever fajtájúak jól teljesítenek a teszten. Nyolchetes koruktól kezdve válnak alkalmassá arra, hogy szépen fokozatosan egyre szigorúbb szabályrendszer szerint végezzenek el feladatokat. Megtanulnak tömegközlekedésen utazni, összeismerkednek más állatokkal, önkéntes gazdijuk megtanítja őket a szobatisztaságra és 6 hónap intenzív képzés után már megbízható segítő társai lehetnek egy segítségre szoruló ember számára.

Szerző:Batka Dóra
icon

kapcsolódó cikkek

tudomány

Uspace.hu logo
Emmi logo