Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Ki felel az egyetemi rangsorért?

Ki felel az egyetemi rangsorért?

A középiskolai évek végére nagyjából mindenki számára megfogalmazódik egy cél a továbbtanulási lehetőségeket tekintve. Bújod az egyetemi rangsorokat, ismerősök beszámolóit hallgatod, próbálsz eligazodni a felsőoktatási intézmények útvesztőjében. Az ELTE jobb, mint a Károli? Vagy legyen inkább a Pázmány? Ki állítja össze az egyetemi rangsorokat, és milyen kritériumok alapján kerül egy-egy intézmény a toplista élére?

Ki állítja össze?

Az egyetemi rangsor összeállítása nem kis feladat, sok szempontot kell figyelembe venni ahhoz, hogy egy releváns, minden tekintetben objektív képet kapjunk az intézményekről. Kutatóintézetek, szervezetek, vállalatok és akadémikusokból álló csapat állítja össze évről évre. A rangsor felállításánál a szakértők számba veszik az oktatás minőségét, a hallgatók lehetőségeit (pl elnyerhető ösztöndíjak), hírnevét az egyetemnek/főiskolának, valamint a végzett tanulók elhelyezkedési aránya is számít, továbbá a kutatási tevékenységek is.

A TOP egyetemek

Minden évben közzéteszik a rangsort, ami csak ritkán változik. 2024-ben az első helyen az Eötvös Lóránd Tudományegyetem, második a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. Őket követi a Debreceni Egyetem a Semmelweis és a Szegedi Tudományegyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Károli Gáspár Tudományegyetem. Ne tévesszen meg, ha az általad kiválasztott egyetem nem szerepel az első helyen, lehet valamilyen álrangsor alapján értékelték.

Miről árulkodik a pontszám?

Minden érettségiző és felsőoktatási intézményben továbbtanulni kívánó diák azért izgul nyáron, hogy felvegyék a hőn áhított egyetemre vagy főiskolára, ahová beadta a jelentkezését. Mindenki spekulál, hogy vajon Idén hol húzzák meg a pontszámokat. Minél több diák jelentkezik egy szakra és minél jobbak a jelentkezők eredményei, annál magasabb lesz a pontszám és annál nehezebb lesz az intézménybe bekerülni, hiszen valahogyan meg kell húzni a határt, hogy hányan járhatnak az adott szakra. A jelentkezőket sorba állítják a pontszámaik és preferenciáik alapján, és ez fogja megadni a felvételt nyerő diákok listáját. Aki lecsúszott volna az első helyről, az még bejuthat az általa megjelölt második vagy harmadik helyre.

Az egyetemi rangsor ad egy iránymutatást, hogy jelenleg melyek a legfelkapottabb egyetemek a fiatalok között, de attól, ha az általad kiválasztott intézmény nem került be az első háromba, még nem jelent semmit, az éppúgy lehet egy nagyon szuper intézmény. Érdemes figyelni a listát, akár évekre visszamenőleg is átböngészni, hogy biztos tudd melyek a legnagyobb népszerűségnek örvendő egyetemek. Arra legalább lehet következtetni, hogy hol mennyire lesz magas a pontszám.

Szerző:Batka Dóra
icon

kapcsolódó cikkek

pályaválasztás

Uspace.hu logo
Emmi logo