Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Az ekcéma

Az ekcéma

Sokan gyerekkoruk óta szenvednek az ekcéma tüneteitől, mások még csak hallomásból sem ismerik. Mitől függ, hogy kinél alakul ki, mit lehet ellene tenni? Az ekcémáról Dr. Czettele Katalint, bölcsőde orvost kérdeztük.

Mi az ekcéma?

Az ekcéma az egyik leggyakoribb bőrbetegség, a világ népességének körülbelül tizede szenved valamilyen fajtájában. Leggyakoribb az ekcéma a kézen és a lábon, főleg a hajlatokban, de testszerte gyakorlatilag bárhol előfordulhat, hajas fejbőrön, arcon, stb.

Az ekcéma örökölhető betegség?

Az ekcémára való hajlam örökölhető, de számos esetben a felmenők betegsége nélkül jelentkeznek a tünetek, nagyon nagy jelentősége van a környezeti tényezőknek is.

Mitől függ, hogy valaki ekcémás lesz-e?

Az, hogy megjelennek-e a tünetek egy összetett jelenség. Függ attól, hogy genetikailag jelen van-e a családban egy allergiás hajlam, függ az egyéni életmódtól (táplálkozás, mozgás, lelki dolgokkal való megküzdés képessége), valamint a környezeti tényezőktől is, akár a levegő vagy az ivóvíz minősége, vagy hidegebb, vagy párásabb időjárási viszonyok.

Milyen tünetekkel jár? Mik a legfőbb jellemzői?

A legjellemzőbb tünetek: viszketés, égés, pirosas duzzadt elváltozás a bőrön, alkalmanként száraz tüneteket látunk, de előfordul nedves, víz vagy méz szerű váladékkal is az ekcéma. Sok esetben már véres-varas elváltozást látok, mert a vakarásnak ilyen következményei vannak. Van akinek stresszre vagy bizonyos táplálék elfogyasztására romlik az állapota.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

A legjobb már a legkisebb ekcéma folt megjelenésénél felkeresni és valóban hozzáértő szakembert, mert ilyen esetben még sokkal könnyebb, gyorsabb a gyógyulás. Sokan nagyon szeretnék tudni az ekcéma okát, mire allergiásak, mitől jött ki, de az a tapasztalat, hogy az allergén megtalálása nem is olyan könnyű, sok fals vizsgálat van a piacon, illetve nem mindig könnyű az allergén eliminálása, pl. ha kutyaszőrről van szó, a házi kedvenc marad az otthonban.

Van hatásos „házi” gyógymód?

A házi megfigyelés nagyon fontos, ha esetleg be tudják azonosítani az allergént a családok, és azt a gyógyulás idejére fel tudják függeszteni, akkor az mindenképp segítség, tehermentesíti a szervezetet. Nagyon sok esetben tapasztalom, hogy pl. körömvirágkrémet kennek rá, vagy egyéb gyógynövényes készítményt, mely gyakran csak további allergiás reakciót okoz hosszútávon a már kialakult ekcéma rosszabbodik hajlam esetén. Minden esetben a zuhanyzást javaslom minden páciensemnek, lehetőleg csak tiszta vízzel.

Lehet ellene védekezni valamilyen módon?

Ahogy sok mindenben a tudatosság, az önmagunkra, környezetünkre való odafigyelés ebben a kérdésben is segíthet, bár ugye nem fertőző betegségről beszélünk, kialakulásának összetettsége miatt, azonban ezek is fontos dolgok.

Stressz miatt is kialakulhat az ekcéma?

Elég gyakori, hogy a stressztől fokozódik a viszketés-vakarózás, így  egészen biztos, hogy a kialakulásban, megjelenésben is szerepe van az idegrendszeri túlterheltségnek.

Szerző:Batka Dóra
Szakmai háttér:Dr. Czettele Katalin, bölcsőde orvos
icon

kapcsolódó cikkek

egészség

Uspace.hu logo
Emmi logo