Tippek a pazarlás elkerülésére
Biztos vagyok benne, hogy te is milliószor hallottad már a zerowaste, környezettudatosság, fenntartható, újrafelhasználható szavakat. Az elmúlt évek során észrevehetően nagyobb hangsúlyt kapott Földünk megóvása, a szeméttermelés csökkentése. Sokan a nejlonzacskókat textilszatyrokra cserélték és a műanyag vizes palackok helyett szebbnél szebb kulacsokba töltik innivalójukat. A fogyasztói társadalom égető problémája többek között a pazarlás, a mértéktelen vásárlás és a tetemes szemétmennyiség, amit kitermelünk évente. Fogadd meg az alábbi tanácsokat, amikkel Te is hozzájárulhatsz egy szebb és jobb jövőhöz.
Nem kell mindent tökéletesen csinálni!
Szinte észrevétlenül termeljük a szemetet, de ha egy picit tudatosabbak lennénk, akkor ezen a rossz szokáson nagyon hamar és könnyedén lehetne változtatni. Ahelyett, hogy minden nap új üdítőt vinnél magaddal az iskolába, őrizd meg a régi vizes palackot vagy használj kulacsot és töltsd bele otthon a kedvenc italodat, amit később magaddal tudsz vinni. A szendvicset tedd uzsonnás dobozba, nem fog kiszáradni és a tankönyvek sem lapítják össze, míg beérsz a suliba.
Kevesebb előre csomagolt nassolnivaló!
Egy kis keksz, csoki, valamilyen nassolnivaló életmentő lehet, viszont gyakran előfordulhat, hogy a megbontott csomag ott lapul a tankönyvek között, megfeledkezel róla és csak napokkal később veszed észre, hogy a maradék még ott csücsül a táskádban.. Törekedj rá, hogy élelmiszer sose kerüljön a kukába. A legjobb, ha otthon elkészíted magadnak a finomságokat, egyrészt egészségesebb falatokkal tudod felturbózni a szendvicsedet, másrészt kevesebb szemetet termelsz, mert nem kell előre csomagolt terméket megvenned.
Víz víz víz
Bánj csínján ezzel a kinccsel! Igyál csapvizet, zárd el a csapot fogmosás közben, fürdés helyett inkább zuhanyozz le gyorsan, nem kell minden este mini wellness-t csinálni a fürdőszobából. Könnyen belekényelmesedhetünk a jelenlegi helyzetünkbe, mert természetessé vált, hogy tiszta ivóvíz folyik a csapból, nem okoz gondot az esti tisztálkodás sem. Tegyünk azért, hogy ez a későbbiekben se legyen probléma.
Picit tudatosabban, jobban odafigyelve rengeteget spórolhatunk vele. Saját felelősségünk is, hogy vigyázzunk környezetünkre, tegyünk meg minden tőlünk telhetőt azért, hogy élhető hely maradjon a bolygónk, például gyűjtsd szelektíven a szemetet.
Pici, apró lépések ezek, de nem fölöslegesek! Nagyon sokat számítanak, és a végtelenségig lehet csiszolgatni, tágítani a környezettudatossággal kapcsolatos ismereteinket, keressünk alternatívákat, építsünk be praktikákat a mindennapjainkba és bővítsük új, hasznos szokásokkal a már meglévő repertoárunkat.