Helló, szia, jó napot! - Hogyan köszöntse(le)k?
Sosem volt még ennyire gyorsan változó és modern a világ, amiben az emberi kapcsolatok és a generációk egymáshoz fűződő viszonya is folyamatosan alakul. Mindez hatással van a köszönési formákra, ami valahol a régi szokások és a digitális fejlődés következtében kialakult trendek között ragadt.
Miért köszönünk?
Az üdvözlés egy a társadalom által elfogadott viselkedés, ami segít megszabni az emberi találkozások és kapcsolódások keretét, ami fenntartja az udvariasságot és bizonyos szempontból a rendet. A köszönés emellett lehetővé teszi, hogy kezdeményezz, megszólíts másokat, de azt is, hogy kifejezd a tiszteleted a többi ember iránt, például egy hivatalos intézményben, az iskolában vagy egyéb formális eseményeken. Mindemellett a köszönés képes barátságos légkört teremteni (gondolj csak bele, mennyire oldja a hangulatot, ha valaki csatlakozik egy közösséghez, és kedves köszöntéssel fogadják). Végül a kultúránk szempontjából is lényeges ez az interakció: minden nemzetnek megvannak a saját hagyományai, köszönési formái és szabályai, ami fontos része a mindennapos társas érintkezéseknek.
Belegondoltál valaha? Már gyerekkorban megtanulunk köszönni, sőt talán ez az első fontos tanítása a szüleinknek, hogy jó hangosan és tisztelettudóan köszönjünk a néniknek és bácsiknak. Emlékszel még? Kiskorban előfordulhat bárkivel, éppen tanulva a köszönés cseppet sem egyszerű világát, hogy sziával üdvözöl egy idős nénit, hogy puszit ad annak is, akinek nem kellene (illene), vagy, hogy válogatás nélkül integet idegen embereknek (még ha ez egy kedves gesztus is). Ahogy felnövünk, és idősödünk, kialakulnak a szokások, amik többé-kevésbé követik is a köszönés kimondott és kimondatlan szabályait, de vajon mennyit tudunk minderről, és ami még fontosabb: mennyire tartjuk be az erre vonatkozó illemet?
Üdvözlési etikett
A különféle nyelvek különféle lehetőségeket rejtenek magukban: míg az angolban nincs magázás, a magyarban a mai napig fontos az udvarias megszólítás. Ezt leginkább a koros személyek vagy a nálad idősebb emberek esetén illik alkalmazni, de olyan hivatalos intézményekben és helyzetekben is, mint az egészségügy, ügyintézés, oktatási intézmények, munkahelyi közeg stb.
Lássuk, szóban hogyan köszöntünk általában:
- A leggyakoribb magázó kifejezések a „Jó reggelt!”, „Jó napot!”, „Üdvözletem!”, „Jó estét!” és „Viszontlátásra!”
- Ha a tegező köszöntésről van szó, határ a csillagos ég, mindezt ráadásul az aktuális szleng is alakítja: „Helló!”, „Szia!”, „Hahó!”, „Csá!”, de akár a „Mizu?” és „Hé!” is ide tartozhat. Ezt követően a legtöbben szinte azonnal bedobják a klasszikus „Hogy vagy?”, „Mi a helyzet?” és „Mi újság?” (vagy „Mi a szitu?”) kérdéseket.
Nézzük, mik a fizikai köszönés formái:
- Kézfogás: ez egy nagyon általános és elfogadott üdvözlési forma, főleg üzleti vagy hivatalos környezetben, de például a fiúk és férfiak is így köszönnek egymásnak az esetek túlnyomó részében (vagy ezek modernizált verzióival). Ennek ellenére a nők is foghatnak kezet férfiakkal és nőkkel egyaránt, főleg formális helyzetekben.
-
Pacsi: ezt talán nem is kell magyarázni, a fiatal fiúk rendszeresen köszöntik egymást így, és a náluk idősebb fiútestvéreket, haverokat, edzőket, egyéb férfi rokonokat.
-
Puszi: barátok és családtagok között gyakori az arcra adott két puszi, de az is bevett szokás, hogy egy fiú-lány, nő-férfi ismerős így köszönti egymást (például régi iskolatársak, mi és a szerelmünk barátai, szülei)
-
Ölelés: szorosabb baráti vagy családi kapcsolatokban jellemző, ám nem mindenki számára kényelmes, főleg, ha távolabbi rokoni viszonyokról van szó.
-
Intés, integetés: ez is egy jól bejáratott köszönési mód, vagy inkább előköszönés, legtöbbször ugyanis egymáshoz közeledve alkalmazzuk még mielőtt a tényleges szóbeli üdvözlés megtörténne, vagy olyankor, amikor szeretnénk, hogy például tömegben a másik észrevegyen minket.
Tudtad? Hivatalosan a tegeződést az idősebb személy ajánlhatja fel, ha férfi-nő felállásról van szó, akkor pedig utóbbi. A gyakorlatban persze mindez másféleképpen is történhet, és történik is, de nem feltétlenül tiszteletlenségből, egyszerűen gyakorlatiasságból. Sokszor éppen a korosabb egyén kéri, hogy tegezzük nyugodtan, esetleg elutasítja a magázást, mondván, nem annyira koros még.
Ezek is lehetnek köszöntések
Egy-egy arckifejezéssel (kacsintás, fejbiccentés, csücsörítés, mosoly, szemkontaktus) is köszönhetünk, ez jól jöhet, amikor például olyan eseményen vagyunk, ahol nem tudunk rögtön odamenni a másikhoz, vagy ahol hangzavar van, és csak így tudunk kommunikálni.
Érdemes szem előtt tartani
A köszönés különféle formái és azok gyakorlása nem kőbe vésett szabály, az etikett mellett érdemes odafigyelni mások igényeire is. Sok helyzetben például egy férfi arcrapuszival köszönt egy nőt pusztán megszokásból, vagy azért, mert másokkal is így tesz. Nem mindenkinek komfortos azonban az effajta közelség. Hogy elkerüld a kellemetlen szituációkat, érdemes akár egyedi megoldásokat kialakítani. Ne csak figyeld, de kérdezd is meg az ismeretség elején, hogy kinek mi fér bele, és eszerint élj a köszönés különféle formáival.