Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Biciklis kisokos

Biciklis kisokos

Mi kell a kerékpártúrához? Kedv, barátok, szép táj, na meg kerékpár. A képlet azért nem ennyire egyszerű. Ahhoz, hogy a kétkerekű túrán ne érjen bosszúság, fontos a bringát is előre felkészítened! Ha tíz kilométernél nagyobb távnak vágsz neki, nem árt, ha nálad van egy kerékpáros csomag. Most megmutatjuk, mi minden kell a kétkerekű pakkba!

Van a bringázásnak két kőbe vésett szabálya:

“Meztelenül “, azaz a kerékpártúrákhoz megfelelő szett nélkül csak olyan távolságra indulj el, ahonnan szükség esetén haza tudod tolni a biciklidet!

Csak jól működő, szervizelt és biztonságos kerékpárral vágj neki az útnak, még akkor is, ha csak a szomszéd utcába mész!

Amire figyeli érdemes:

A gumik

Kopott, öreg abronccsal ne vágj neki az útnak, 2-3 ezer forintért már jó minőségű köpenyt vehetsz a kerekekre. Apropó, kerekek: ellenőrizd megfelelőek-e a küllőid, nincs-e kilazulva valamelyik, mert akkor a kerék stabilitását veszti, és abból nagy esés lehet! A gumikban minden nagyobb túra előtt ellenőrizd a levegő nyomását! Ha sima, aszfaltos úton tervezed a túrát, cseréld le a terepgumit, sokkal gyorsabban haladhatsz, kevesebb erőkifejtéssel! Ez persze visszafelé is érvényes, a dombokon, erdőn mezőn a sima “virsli “ gumival nem jutsz messzire.

A fék

A fékkel szemben alap elvárás, hogy minden helyzetben azonnal meg tudj állni vele! Ezt legbiztonságosabban úgy ellenőrizheted, ha álló helyzetben a fékkarokra fogva, nem tudod megmozdítani a biciklidet. Ha nyikorog, kend meg kis olajjal, de ha így sem szűnik a nyikorgás, vidd szervizbe. Egyébként sem árt, ha hosszabb túra előtt egy szakember ránéz a biciklidre.

A hajtás, a váltók

Csak abban az esetben nyúlj hozzájuk ha a bringák guruja vagy! Ám ha úgy érzed, nem elég feszes a lánc, a váltók vezetéke, mindenképpen fordulj egy mesterhez! Ha minden rendben van, indulás előtt ezeknek sem árt egy kis finom olaj spray. Ellenőrizd a kormány beállításait is, húzd meg a csavarokat, kellemetlen meglepetést tud okozni a menet közben elállítódó kormánykar! Ugyanez a helyzet a pedállal is, nagyobb igénybevételhez a nehezebb, fém pedál az ideális!

Az ülés

Ha nagyobb túrára mész, órákon át ülsz majd a nyeregben. Ha jót akarsz magadnak és a fenekednek, válassz egy neked kényelmes nyerget. Az ülés beállításánál az ideális magasság az, amikor a pedál alsó helyzetében nyújtva van a lábad, a térd enyhén hajlítva, így biztosíthatod, hogy nem fárad el gyorsan a lábad, és nem fájdul meg a derekad.

article image

Ruházat

Ha kész vagy és már csak indulnál, figyelj oda a ruházatra is. Tömd ki a feneked. A bélelt biciklis nadrágok lehet, hogy előnytelenek a tükörben, viszont a megfelelő “kipárnázás” erősen javítja a közérzeted és a hangulatod, amikor túl vagy a 20. kilométeren.

A biciklis kesztyűt se a divat miatt húzd fel, abba nyugodtan beleizzadhatsz és biztosan nem csúszik ki a kezedből a kormány.

Könnyű, légáteresztő, világos színű felsőt viselj, még jobb ha fényvisszaverő is van rajta. Ha két óránál hosszabb a túra, legyen nálad egy váltó póló is!

A cipőd jól húzd meg, a fűzőket tűrd be, nehogy beleakadjon a hajtásláncba!

A csomag

A biciklis pakkod ne legyen túl nagy! Kis méretű pumpa, biciklis szerszámkészlet, pót belső, sebtapasz és frissen feltöltött, első hátsó biciklis lámpa. Ha nem akarsz csomagtartót a bicajodra, akkor egy kisebb hátizsákba mindez el kell férjen.

article image

Majdnem végeztünk… Valami fontos még kimaradt: a sisak. A SISAK, így csupa nagybetűvel! Sisak nélkül ne indulj el, sisak nélkül nem ülhetsz nyeregbe! Választhatsz olyan színűt amilyet csak akarsz: kereket, hosszúkást, bogárhálósat vagy bámilyent, a lényeg: sisak nélkül egy métert se!

Szerző:Végh Attila
icon

kapcsolódó cikkek

sport

Uspace.hu logo
Emmi logo