Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Mozogj, és védd meg magad (ha szükséges)!

Mozogj, és védd meg magad (ha szükséges)!

A sport a testi és lelki egészség szempontjából egyaránt fontos! Ha olyan mozgásformát választasz, ami részben az önvédelemre épül, további előnyöket is élvezhetsz. Hogy milyeneket? Máris eláruljuk!

Mire jó a küzdősport?

Azon túl, hogy megtanulhatod megvédeni magadat (sőt, akár másokat is), önbizalmat szerezhetsz, megismerheted egy másik kultúra mozgásformáját, általa magát a kultúrát, és annak érdekes elemeit, tagja lehetsz egy közösségnek, barátságokat köthetsz, és sokat tanulhatsz magadról. Például a testedről, az elmédről, de akár a lelkivilágodról is.

Sokfajta küzdősport létezik, mindegyik másért érdekes és izgalmas, azt viszont érdemes leszögezni, hogy egyik sem a verekedésről szól, a cél a testi és lelki fejlődés. Mi most öt mozgásformát mutatunk be röviden, hogy könnyebben dönthess, ha az ilyen típusú edzések érdekelnek.

Levezetheted a felesleges energiáidat, és persze a mindennapos stresszt. Az önvédelmi sportok, akárcsak megannyi más edzésforma kitartásra, koncentrációra, összpontosításra, figyelemre, önfegyelemre és türelemre tanítanak, de nemcsak „belül”, hanem kívül, vagyis fizikai szinten is fejlesztenek. Közelebb kerülhetsz a testedhez, jobban megismerheted a határaidat, erősítheted az izomzatodat, javíthatsz az állóképességeden és a tartásodon, amivel elkerülheted a hát- és nyakfájást, amit a mindennapos görnyedés idézhet elő. Ezeket a mozgásformákat az előnyökön kívül azért is érdemes kipróbálni, mert játékos formában szórakoztatnak, kikapcsolódási formát jelentenek, és a mozgás, valamint önmagad szeretetére ösztönöznek.

1. Karate

A szabadkezes japán harcművészetben a gyakorló saját testével, pontosabban végtagjaival küzd. Maga a „karate” szó jelentése „üres kéz”, ami jól megmutatja ennek a mozgásformának a lényegét, a karate ugyanakkor a mozdulatok mellett a szorgalomra, az önuralomra, a tiszteletre és tiszta jellemre épül. Szellemi fejlődést biztosít, tiszteletre nevel, a különféle övek megszerzésének folyamata valódi munkára ösztönöz, ráadásul megismerhetsz egy igazán ősi mozgáskultúrát.

2. Boksz

Az ökölvívás komoly történelmi múltra tekint vissza, ez ugyanis az egyik legrégebbi olimpiai küzdősport. Itt szintén a test és a kezek játsszák a főszerepet, némi védőöltözettel kiegészülve. Ez a sport jóval intenzívebb, mint a karate, de ez is a fegyelemre, a gondolkodásra és az összpontosításra épül. Segít megküzdeni a nehézségekkel, tudatosan cselekedni, a kiegészítő edzésnek köszönhetően (bemelegítés, nyújtás, kocogás, erősítés stb.) pedig komplexen dolgoztatja meg a tested. Remek feszültségoldó.

3. Aikido

A tradicionális alapokra épülő japán harcművészet inkább a kifinomult mozgást helyezi előtérbe. Fontos eleme, hogy megtanulod érzékelni társad erejét, hogy a rád irányuló mozdulatait el tudd vezetni vagy visszafordítani. Az aikidóban valójában nincs ellenség, se ellenfél, sokkal inkább egy partner, akit vezethetsz, irányíthatsz, akárcsak a táncban. A lényeg az építő jellegű konfliktuskezelés, melyből sokat meríthetsz a saját életed elakadásai kapcsán is.

4. Jiu-jitsu

A dzsúdzsucúnak is hívható harcművészet Brazíliából ered, és nagyjából 100 éves múltra tekint vissza. Alapja, hogy ütések és rúgások nélkül küzdesz a másik féllel. A cél, hogy egy nálad nagyobb és erősebb embert is le tudj vinni a földre, ezáltal csökkents a támadóerejét, és ő végül feladja a küzdelmet.

Erőssé és mozgékonnyá tehet ez a mozgásforma, és mentális erővel is gazdagodhatsz. Biztonságot és magabiztosságot szerezhetsz, emellett energizálhatod a tested.

5. Kung fu

Az ókorba nyúlik vissza az eredete, jelentését tekintve kemény munka, erőfeszítés egy bizonyos cél érdekében, továbbá a kitartó és fáradságos munka által elért tudás és képesség. A kínai önvédelmi módszer a nyugati országokban mozgásművészetet, testkultúrát, egészséges és hosszú életet, egy ősi filozófia gyakorlását, és egy komplex életvitelt jelent. A tökéletes koncentrációnak köszönhetően, amire a kung fu tanít, remekül kezelheted a problémákat, megismerheted a meditáció lépcsőfokait, a tanult elemeket pedig akár az életed különféle területeibe is beépítheted.

icon

kapcsolódó cikkek

sport

Uspace.hu logo
Emmi logo