TikTok
Szabad perceidben megnyitod, és észre sem vetted hogy eltelt rengeteg idő a TikTok videókkal. Te is voltál már ilyen helyzetben? Nos, ez nem véletlen, ugyanis a TikTok algoritmusa valami olyat tud, amit az eddigi közösségi oldalak nem. Egyszerűen beszippant.
Indulása
A 2017 szeptemberében induló videómegosztó töretlen sikerre tett szert. Az akkoriban használatos musical.ly alkalmazás beolvasztásával, nemsokára az első helyezett lett a letöltött appok körében. A sikeréhez az is hozzásegített, hogy különböző világsztárok is regisztráltak a felületre.
Hogyan működik?
A TikTok, mint minden social media platform algoritmussal működik. Az algoritmus szó a IT és a számítástechnika területén használatos. A közösségi média működtetőinek legjobb barátja, hiszen ezáltal tudják a felhasználókat a platformon tartani. Az algoritmusok egyfajta matematikai utasítások, amelyeket számításokhoz, adatfeldolgozáshoz használnak. Az algoritmus segít abban is, hogy azt a rengeteg bejegyzést, fotót, információt besorolja, és rendszerbe helyezze.
Miért annyira szerethető?
Leginkább azért, mert teljesen újat nyújt az eddigi közösségi média oldalakhoz képest, hiszen itt nem képeket, és bejegyzéseket pörgetsz, hanem videókat. A folyamatosan új videókat nyújtó oldal, arra összpontosít ami érdekel téged, és ezeket hamar ki is szűri.
Honnan tudja hogy mi érdekel?
A TikTok működtetői négy dolgot vizsgálnak: a megtekintéseid, a megosztásaid, a kedveléseid, és a követéseid. Ebből a négyből a megtekintéseidet használja fel leginkább. Azonnal rácsatlakozik felhasználójára, tehát mikor elkezdesz nézni egy videót, megfigyeli hogy mennyit időzöl fölötte. Minél több videót nézel, annál hamarabb képes arra, hogy felállítsa az érdeklődési köröd. Kiszűri a teljesen megnézett videók alapján, mi is érdekel téged, és a későbbiekben hasonló tartalmat fog majd feldobni neked.
TikTok trendek, kihívások
Valószínűleg te is ott vagy a milliós felhasználók között. De érdemes odafigyelned néhány fontos dologra használata során. A TikTok trendek folyamatosan csak szaporodnak, mindig újabb és újabb kipróbálandó dolog üti fel a fejét. Ha magad nem gyártasz tartalmat, akkor semmi gond, megtekinted, és alkotsz egy véleményt. Ha viszont tartalomkészítő vagy, mindig figyelj arra, hogy maradj ésszerű keretek között.** Amit veszélyesnek ítélsz meg, egy TikTok videóért ne hajts végre, még akkor sem, ha az a valaki már megcsinálta.** A kihívások között is rengeteggel találkozhatsz. Tartalom készítőként mérlegeld hogy számodra megéri-e az egészségedre káros cselekvésekre szánni magad.
Keresd benne a hasznosat
A sok vicces, cringe, és szórakoztató videó mellett találhatsz a felületen hasznosabb tartalmakat is. TikTok felhasználók között megsokasodtak az olyan tartalmat nyújtók, akik valamit tanítani szeretnének, bemutatnak valamilyen tudományos felfedezést, esetleg a nehézségeikről vlogot vezetnek. Ezek a videók mind a korosztályodnak szólnak, csak esetleg nem kerestél rájuk. Érdemes beírni a keresőbe olyan szavakat is, amelyek foglalkoztatnak, ha tanácsra van szükséged például sok pszichológus is jelen van a platformon. De ha csak a holnapi irodalom dolgozatra szeretnél gyorsan felkészülni, akkor is találsz olyan videót, amelyek nem teljeskörűen, de segítséget tudnak nyújtani.
A TikTok sikeressége vitathatatlan, de felhasználóként érdemes meghúznod a határokat. Ha videót szeretnél gyártani, tedd okosan, és felelősségteljesen. Ha csak pörgeted a videókat, csak a neked valót tekintsd meg. Igyekezz tájékozódni is rajta, mert egyes tartalmak kifejezetten okítanak is. Csak ügyesen!