Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Közösséghez csatlakoznék!

Közösséghez csatlakoznék!

Számtalan olyan helyzet és esemény van az életben, aminek nyomán valamilyen új közösséghez, társasághoz szeretnénk csatlakozni. Például, amikor új helyre költözünk, továbbtanulunk egy másik városban és ismeretlen intézményben, vagy ellenkezőleg, abban a városban maradunk, amit több barátunk is elhagy tanulás, munka miatt. Ilyen helyzetekben természetes, hogy új ismeretségeket és befogadó csoportokat szeretnénk keresni és találni, de hogyan tegyük ezt, és egyáltalán miért van minderre igényünk?

Miért van szükség közösségekre?

„Az ember társas lény.” - Hányszor és hányszor hallottad már ezt a mondatot a tanáraidtól, a szüleidtől, filmekből, olvastad könyvekben, cikkekben, az interneten. Akárhogy is nézzük, ez a már-már klisés frázis a lényegi igazságot rejti. Emberek, társak és közösségek nélkül ugyanis jó eséllyel nemcsak, hogy nem boldogulnál az életben (gondolja csak bele, mennyi mindent kapsz a családodtól, a baráti társaságodtól, az iskolai közösségtől stb.), hanem egy egyenesen unalmas, üres, érzelmek nélküli szürke világban találnád magad. A közösségek még az egészségmegőrzésben is segítenek, és testi-lelki szinten is sokat adhatnak. Hiszen általuk megélheted az értékesség, szerethetőség, a valahová tartozás és elfogadás érzését, amik talán a legfontosabb érzések az életben.

Kihez, mihez érdemes csatlakozni?

Elsősorban azoknak az embereknek és társaságoknak a közelségét érdemes keresned, akik irányába valamilyen kapcsolódást érzel. A családod alapvető és elsődleges közösség, amit nem te választasz, de a hobbik, szabadidős tevékenységek, iskolán kívüli szakkörök, sportklubok, művészeti, irodalmi, zenei körök kapcsán te határozhatod el magad. Éppen ezért azt javasoljuk, csatlakozz oda, ahol megtalálod az érdeklődési köröd, ahol önmagad lehetsz és kibontakoztathatod a tehetséged, és ahol hozzád hasonló gondolkodású, értékrendű emberekre lelhetsz. Ezen túl természetesen vannak olyan közösségek, amik kötelező jelleggel vannak jelen az életedben. Ilyenek az iskola, mint intézmény, ami sok tanulót fog össze, az osztály, ahol már kevesebben, ám ugyanazért a célért vagytok együtt, a közös korrepetálások, előkészítők, később a munkahelyed. Ezekben a helyzetekben sok emberrel vagy körbevéve, ami alapvetően ad egyfajta közösségi élményt, és lehetővé teszi, hogy a nagy egységen belül kisebb közösségeket is kialakítsatok.

article image

Hol keressek?

Első körben azokon a helyeken, amik már a hétköznapjaid részévé váltak, vagyis az iskola, a sportcsapatod, a tanulóköröd, ha van ilyen, a kollégium, ha ott töltöd a hétköznapokat, a könyvtár, ahová jársz, és a többi. A legegyszerűbb, ha ott keresgélsz társaságot, ahol amúgy is gyakran megfordulsz. Ha ez megvan, és sikerült becsatlakoznod egy számodra szimpatikus és értékes csoportba, talán a mindennapjaid is szebbek, tartalmasabbak lesznek, főleg, ha éppen túl vagy egy költözésen, új iskolába kerülésen. Az is előfordulhat, hogy már részese vagy néhány közösségnek, de szeretnél új dolgokba belevágni, új arcokat megismerni. Ilyenkor elmehetsz eddig ismeretlen helyekre, beiratkozhatsz valamilyen kurzusra, kipróbálhatod magad önkéntesként egy civil szervezetnél. Ezek a dolgok aztán nemcsak abban segíthetnek, hogy közösségre, és emberi kapcsolatokra lelj, hanem abban is, hogy jobban megismerd önmagad.

Kimondatlan szabályok a közösségben

Mert bizony ilyenek is vannak! Az első és legfontosabb például egymás kölcsönös tisztelete. E nélkül nem igazán tud működni egyetlen közösség sem. Aztán ugyancsak meghatározó a megfelelő kommunikáció, ami jó, ha egyenes, asszertív (erről ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben), játszmáktól, bántástól, rosszindulattól mentes. Az is fontos, hogy építő tagja legyél egy-egy közösségnek, azaz részt vegyél a közösség életében, dolgozz az együttes célért, lehúzás és zsörtölődés helyett pozitív, értékteremtő magatartással állj hozzá a csoporthoz. Ha konfliktusba, vitába keveredsz, igyekezz nyitott lenni egy mindenkinek jó megoldás megtalálására, önzés helyett pedig hagyj teret másoknak is. Ha ezekre, valamint az alkalmazkodásra, rugalmas hozzáállásra a közösség tagjaként képesek vagytok, akkor egy nagyon jól működő társaságot alakíthattok ki, amiben egytől egyig jól érezhetitek magatokat.

icon

kapcsolódó cikkek

barátok

Uspace.hu logo
Emmi logo