Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Közösségi média: Köldökzsinór a civilizációhoz

Közösségi média: Köldökzsinór a civilizációhoz

Instagram, Facebook, Tiktok, Twitter, Snapchat - csak néhány közösségi oldal, amik ma már nagy népszerűségnek örvendenek. Biztos neked is le van töltve valamelyik, és aktívan használod nap, mint nap. Ezek a platformok sok hasznos funkcióval vannak ellátva, chat-en beszélgethetsz a haverokkal, de választhatod a videótelefonálást is, sok iskolában már elfogadott, hogy a tanárokat Facebook-on is el tudod érni. Ha okosan és jól használod egy igazi áldás lehet. Miért jók a közösségi média oldalak? Hogyan kell jól használni? Mire figyelj oda? Segítünk!

Miért jó?

Elképesztő gyorsasággal tudsz ma már információkhoz, hírekhez jutni. Bármelyik platformot nyitod is meg, azonnal tudsz tájékozódni a körülötted és a világban történő eseményekről. Az instagramot digitális fényképalbumként is szokták hívni, de ha jól használod, akkor bizony nagyon hasznos is lehet. Rengeteg oldal szól a mentális egészségről, a sportolásról, az emberi kapcsolatokról, kommunikációról, tanácsokat, történeteket olvashatsz, amik inspirálólag hathatnak rád. Ha érdekelnek, keress rá a #ciklusmesek, #szeretest, #melylevegoprojekt oldalakra, TikTok-on pedig keresd az idegennyelvet oktató oldalakat. Nagyon hasznosak és nem utolsó sorban szórakoztatóak is.

Miért nem jó?

Mint mindennek ennek is vannak árnyoldalai. Megnyitod valamelyik oldalt, mert konkrét elképzelésed van arról, hogy mire szeretnél rákeresni és egy pillanat alatt elvonja valami a figyelmed és azon kapod magad, hogy 20 perce egy ismeretlen személy profilját nézegeted. Veled is előfordult már? Úgy tűnhet, hogy mindenkinek “tökéletes” az élete, mindenki csinos, boldog, gyönyörű helyen lakik és ideje nagy részében járja a világot. Fontos tudni, hogy amit ezeken az oldalon látsz, az nem fedi a valóságot, ne hagyd becsapni magad.

Hol az egyensúly?

Szoktad figyelni, hogy mennyi időt töltesz a képernyő előtt? Alkalomadtán érdemes ránézned, hiszen a legtöbb okostelefon tárolja ezeket az adatokat. 3-4-5 óra észrevétlenül is el tud telni, ha picit beszippant a közösségi média. Állíts be időkorlátot (pl. napi 30 perc), és igyekezz tudatosan figyelni rá, hogy csökkentsd az órák számát, ha az nagyon magas. Vegyél a kezedbe egy könyvet, hallgasd meg a kedvenc számod, tornázz egyet, vagy hódolj a kedvenc hobbidnak ahelyett, hogy céltalanul pörgetnéd a Tiktok-ot.

Sokszor azon kapod magad, hogy várod a buszt és különböző influenszerek instagram oldalát bújod? Az irtózatos mennyiségű impulzus miatt már már képtelenek vagyunk “csak a jelen helyzetben létezni”, szükségünk újabb és újabb információkra. Találd meg a módját annak, hogy ne a telefon legyen az első dolog, amihez nyúlsz, ha éppen úgy érzed nem köti le semmi a figyelmed.

Fejts keresztrejtvényt, hallgass meg egy podcast-et, úgy, hogy figyelsz is rá, ne kalandozzon el a figyelmed! Hidd el, jobban fogod érezni magad, ha néha kicsit kivonod magad a social media világából. Üdítő érzés lesz új dolgokat tapasztalni!

icon

kapcsolódó cikkek

tudatosan

Uspace.hu logo
Emmi logo