Pénzeld magad!
Értesz a pénzhez, jól bánsz vele? Nem mindig és ezt már tiniként is átérzed? Szeretnél képbe jönni a bank és a bankolás mi fán terem? Segítünk!
Ha saját magad “pénzügyminisztere” vagy, sokkal jobban be tudod osztani azt a pénzt, amit szüleidtől, a kedves rokonoktól kapsz, vagy amit épp saját magad összespórolsz, megkeresel.
A magyar nyelvben a legtöbb közmondás a pénzhez kapcsolódik, ebből is látszik, milyen fontos helyet tölt be az életben. Pontosabban nem maga a nagycímletű, szépen rajzolt bankó, hanem mindaz, ami elérhető általa: cél, kényelem, élmény, eredmény, amibe érdemes pénzt fektetni. A pénzt jellemzően ma már nem a kertben elásva, dunsztos üvegbe vagy a párnába rejtve tartjuk, hanem bankban, aminél nincs biztonságosabb helye. Ráadásul egyre inkább felváltja a készpénzt a kártyával, telefonos alkalmazással való fizetés, amit lehet, már nem a bankfiókban intézünk, hanem interneten bankolunk, ezért fontos hogy tisztában legyünk az alapvető banki fogalmakkal, szolgáltatásokkal, szabályokkal.
Banki etikett
A bankoknak megvannak a saját viselkedési szabályai is, ha tetszik, ha nem ezekkel illik betartani. Bankfiókban nincs hangoskodás, mert könnyen félreértik s aztán a rendőrségen köthetsz ki. Elvárt az udvariasság, neked sem tetszene, ha a bank ügyintézője lekezelően, flegmán, másra figyelve foglalkozna az ügyeddel. Nem te vagy az egyetlen ügyfél, sokszor nem is az első, ki kell várni a sorod, ha például a diákmunka béred, szeretnéd készpénzben felvenni vagy ha biztosítást kötnél.
Kéznél levő segítséget nyújthat a [Pénziránytű Alapítvány ](www. penziranytu.hu) által létrehozott mobil “Értem a pénzem” nevű applikáció is, ahol, ha sürgősen további tájékozódásra van szükséged, ott minden szükséges információt megtalálsz. Ezen applikáció alapján vegyük is sorba a legfontosabb tudnivalókat:
A bankszámla
Pénzügyeid kezelését tizenévesen is megkönnyíti, ha rendelkezel bankszámlával. A bankszámlákhoz bankkártya és internet – vagy mobil bankolás révén készpénz használata nélkül intézheted pénzügyeid. A bankszámlán tartott pénzedhez bármikor hozzáférsz és közben pénzed biztonságban van. Mivel így nem szükséges sok készpénzt magaddal hordanod, azt elveszteni sem tudod. A bank csődjétől sem kell tartanod, az Országos Betétbiztosítási Alap 37 millió forint erejéig garanciát vállal a megspórolt pénzekre.
Saját számla
Be kell, hogy töltsd a 18 életévet ahhoz, hogy szüleid segítsége nélkül nyithass számlát, igényelj bankkártyát. Mielőtt ezt megtennéd, érdemes végig gondolnod, hogy mire is akarod használni a számládat. Nem mindegy például, hogy hányszor veszel fel pénzt, hogy szeretnél-e bankkártyát, szeretnél-e utalásokat is végrehajtani, interneten keresztül vagy inkább személyes ügyintézés során bankolnál. A kollégiumi díjat, magánórákat legjobb utalással fizetni. Ha már külön élsz, albérletben, akkor így fizetheted a közüzemi díjakat, a telefonszámlád is, akár automatikusan, a bankot megbízva a csoportos beszedéssel, így biztos nem felejtkezel el a határidőkről.
Bankkártya
Fizethetsz vele vásárláskor és számlafizetésnél is használhatod. Havonta kétszer ingyenes készpénzfelvételre is van lehetőséged bármely bank autómatájából (ATM) 150.000 forint összegig. Ha ezt az a keretet meghaladja a pénzfelvét, vagy azt kettőnél többször teszed, akkor azért már díjat kell fizetned.
Hitelkártya
A bankkártyák egy fajtája, amikor nem a saját pénzed költöd, hanem a bankét. Ez igazából egy kölcsön, annyit költhetsz, amekkora összeget a bank megállapít neked keretként.
Ha nem fizeted vissza határidőre, akkor a bank kamatot számít fel a tartozásodra. Arra figyelj, hogy a hitelkártya hitel az egyik legdrágább hitelforma! Jól gondold meg, élsz-e vele!
Jó tanács
Mielőtt egy bankkal szerződést kötnél, végezz egy kis kutató munkát. Hasonlítsd össze a különböző bankok ajánlatait, különösen érdemes a bankszámla vezetési díjat, a készpénzfelvétel és az utalás díját megnézni, hiszen ezeket az összegeket rendszeresen kell majd fizetned a bank felé. Ráadásul ezek között vannak olyan költségek is, amelyeket akkor is fizetned kell, ha számládat vagy kártyádat egyáltalán nem használod!