Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Mit tehetsz, hogy megváltoztasd a világot?

Mit tehetsz, hogy megváltoztasd a világot?

Ez a kérdés manapság sok gondolkodó, a jövőjéért aggódó tizenéves fejében megfordul. A mai gimnazista, középiskolás generáció olyan dolgoknak a szemtanúja, amivel az elmúlt hetven évben nem nagyon volt dolga ennek a korosztálynak. Világjárvány, háborús menekültek áradata a szomszéd országból, szegénység és izolálódó, egyre közömbösebbé váló emberek. Megszólalt benned az együttérzés? Segíteni szeretnél, de nem tudod, hogyan kezdj bele?

Fiatal vagy. A fiatalokra a történelem minden szakaszában jellemző volt, hogy meg akarják változtatni a világot, érzékenyek, toleránsak, szolidárisak a bajban lévőkkel, a kisebbségben lévőkkel. A fiatalok rettenthetetlenek, bátrak, lendületesek. Ha magadra ismersz és tennél a világ jobbá tételéért, akkor van egy jó hírünk: ezt bármikor megteheted. Ahhoz, hogy szolidáris legyél, nem kell távcsővel a lehetőségeket keresgélned. Mielőtt elárulnánk mire is gondolunk, elsőként kerüljünk tisztába a szó jelentésével.

Szolidaritás

A szociológusok úgy fogalmazzák meg, mint kölcsönös segítség- és kötelességvállalást a közösségen belül vagy más közösségekkel. A szolidaritás megjelenését az emberi egymásrautaltság felismerése hozza el. Nem modernkori jelenség ez, hiszen a szolidaritás rokon értelmű a keresztény felebaráti szeretettel, de a francia forradalom testvériség jelszava is hasonló jelentéssel bírt. A szolidaritás emberi érték. Ez teszi lehetővé, hogy az emberiség a legnagyobb tragédiákból (háborúk, éhínségek) kilábaljon, de ott van velünk a családi körben is, amikor a bajban lévő mellé egyként odaállunk.

Nem kell messze keresgélni!

Embertársainknak segíteni igazi erény. Érthető, ha azon töprengsz, hogyan is tehetnéd jobbá az emberek életét. Ahhoz azonban, hogy segíts, nem feltétlenül kell rögtön a világ megváltoztatását célként kitűznöd, kezdheted a segítést „kicsiben”. A kicsi nem jelenti azt, hogy kevés, sőt. Arra utal, hogy tedd, amit a környezetedben könnyedén, akár már ma megtehetsz. Kezdheted például a családoddal, a közeledben élőkkel. Hiszen az jó esetben alap, hogy a családon belül segítőkészek vagyunk egymással. Ha kell, összefogunk, segítő kezet nyújtunk, annak, akinek épp túl nehéz. Például segíthetsz a kisebb tesónak megírni a házit, ha nem birkózik meg vele, előzékenyen kezet nyújthatsz neki a túrán, ha a dombra felfelé vezető út csúszós és meredek.

Ahogy növekszünk, egyre több dologban vagyunk képesek a segítőkészséget megvalósítani. Az természetes, hogy megvígasztalod a barátodat, aki hátul maradt a számára fontos futóversenyen. Azonban az igazi szolidáris viselkedés ott kezdődik, ha ennél többet is teszel: például tanácsosztás helyett, - hogy eddzen szorgalmasabban vagy többet - fogod magad és lemész futni vele. Hisz gondolj csak bele, neked is mennyivel könnyebbé válik egy nehézség legyőzése, ha érzed nem vagy egyedül, ha valaki ott van melletted, kísér és ezzel támogat a küzdelmedben.

Kép forrása: Pixabay
Kép forrása: Pixabay

Mit tudsz tenni?

Az elmúlt hónapokban sok felnőtt és gyerek került hazánkba Ukrajnából, akik kénytelenek menekülni egy reménytelen, életüket veszélyeztető helyzetből. A magyar iskolák hamar elkezdték befogadni az ukrán gyerekeket. Belegondoltál már milyen jó érzés nekik, - akik se a nyelvünket nem beszélik és számukra minden körülmény bizonytalan és ismeretlen – amikor az új osztálytársaik részéről együttérzést tapasztalnak? Milyen jó átélni ilyen szorult helyzetben, amikor a befogadó diákok ruhát hoznak nekik, hisz a bőröndbe minden ruha nem fért bele. Mennyivel könnyebb a nap, ha az új ismerősök bent maradnak vele matekozni, hisz idegen nyelven még a képlet tanulás is nehezebben megy. Vagy épp elkísérik edzésre, hogy következő alkalommal már könnyen odataláljon. „Úgy hallottam, te atletizáltál Kijevben, a tolmács lefordította nekünk, mikor bemutatkoztál. Gyere, elviszlek! Megmutatom nálunk, hol edzhetsz.”

Általa te is több leszel

A szolidaritás nem egy mai jelenség, a szolidaritás egy alapvető emberi érték. Minél inkább hagyod magadban ezt az érzést a felszínre törni, annál inkább természetessé válik a másokhoz való érzékeny odafordulás, aktív segítés vágya benned is. Fiatal vagy, duzzad benned az energia, így érthető, hogy meg szeretnéd változtatni a világot. Azonban a grandiózus tervek helyett – vagy inkább mellett - kezdheted a tettek mezején már ma is ott ahol vagy, ahogy lehetőségeid szerint épp megteheted. Ott ahol vagy, ott lásd meg a lehetőséget. A másik mellé állás, a nehézségeiben való osztozás – akár szavak nélkül is – a másiknak nagyon sokat jelent.

Járj nyitott szemmel és tedd fel magadnak a kérdést: Mit tehetnék? Mi az, ami fordított helyzetben nekem is nagyon jól esne? A válasz jönni fog és abban biztos lehetsz, legyen az bármilyen apró gesztus is, az a másiknak sokat jelent a reménytelen, kiszolgáltatott helyzetben.

icon

kapcsolódó cikkek

tudatosan

Uspace.hu logo
Emmi logo