Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

A tudatos internethasználat

A tudatos internethasználat

Folyamatosan a közösségi oldalakon lógsz? Megváltozott az étvágyad, nem tudsz aludni? Úgy érzed, kimaradtál valamiből, mert a barátaid közös programról tettek fel képeket?

Egy 2017-es kutatás szerint, a fiatalok mentális egészségére kifejezetten negatív hatással vannak a közösségi médiaoldalak. Ezek közül is leginkább az Instagram. (forrás: https://konzervtelefon.blog.hu/tags/k%C3%B6z%C3%B6ss%C3%A9gi_m%C3%A9dia?layout=5&page=1)

Éppen ezért fontos azzal tisztában lenned, hogyan is működnek ezek a platformok, miben mások az offline valóságtól, és hogyan lehet megfontolt felhasználóként használni a közösségi médiát.

Ehhez itt találhatsz néhány tippet: 5 JÓ TANÁCS AZ ONLINE JELENLÉTHEZ

HOGYAN HASZNÁLHATJUK TEHÁT TUDATOS FELHASZNÁLÓKÉNT AZ INTERNETET?

A legfontosabb, hogy tudatosítsd a platform sajátosságait!

Az online kommunikáció lehetőséget ad számodra a folyamatos, sűrű kapcsolattartásra. Ezek a beszélgetések mindig megmaradnak, és vissza is tudod olvasni őket. Kevesebb időt igényel egy találkozó megbeszélése, és gyorsabban is megkapod, mint az elődjét a papír alapú levelet.

Fontos, hogy az online kommunikáció (üzenetek, kommentek) során ugyanúgy tartsd be az udvariasság alapelveit, mint más helyzetben: legyél empatikus, igyekezz őszinte lenni, és ne küldj félreérthető, nem valós érzelmet takaró üzeneteket.

  • Egy szerencsétlen elírást nehezebben lehet kijavítani az online térben, mint szóban, és ezzel a másikat csúnyán meg is a bánthatod.
  • Sokkal könnyebb névtelenül, arctalanul kommentelni, és üzenetet írni, hiszen nagyobb bátorságod van, mint szemtől szemben, de figyelj, mert könnyebben is kerülhetsz kellemetlen szituációba, amely örökre fent marad a felhőben.
  • Fontos, hogy mindig válogasd meg kivel beszélsz, vagy ismerkedsz, soha ne adj ki magadról személyes információt egy ismeretlennek.

A közösségi média használata kapcsán fontos azt tudatosítanod, hogy legtöbben kiemelt pillanatokat osztanak meg az oldalukon, míg amikor te nézegeted ezeket a felületeket, általában nem a legizgalmasabb perceidet éled át. Így nem kell összehasonlítanod az adott állapotodat a mások fotói által közölt érzésekkel, üzenetekkel. Mások feed-jét nézegetve érdemes emlékeztetned magadat arra, hogy nekik sem csak ezekből a pillanatokból áll az életük.

Mi az üzenetem?

Az online énmegjelenítés (posztolás, fotómegosztás) kapcsán pedig érdemes feltenni magadnak pár kérdést: Ezt kivel, kikkel szeretném megosztani? Mi az üzenetem? Mit mond el rólam ez a kép/poszt? Bántana, ha a szüleim, tanáraim látnák? (A közösségi médiában ugyanis még privát fiókok esetében is könnyen eljuthat (pl. screenshotként) sokakhoz egy-egy poszt vagy üzenet).

Így a magad érdekében korlátozva tölts fel tartalmakat, amelyek nem adnak ki teljesen téged.

Privát!

A közösségi oldalakon nagyon egyszerű beállítani, hogy a profilod privát legyen, és a lehető legkevesebb adatot jelenítse meg rólad. Így könnyen el tudod kerülni azt, hogy ellopják, és felhasználják az adataidat. Fontos, hogy tartózkodási helyed is maradjon rejtve, hiszen ezzel is könnyen visszaélhetnek.

Honnan kaphatsz segítséget?

Ha úgy érzed, hogy nő benned a szorongás és a negatív érzések a közösségi médiahasználat kapcsán, érdemes szakemberhez fordulni (mentálhigiénés szakember, pszichológus, stb.), mert segítségedre lehet ezek feldolgozásában /megértésében stb.

Szerző:Hegyesi Zita
icon

kapcsolódó cikkek

tudatosan

Uspace.hu logo
Emmi logo