Te ittál már valaha?
Az alkohol mondhatni a felnőtt élet szerves része, hiszen sokszor ünnepekkor koccintunk, gyakran vesszük elő egy-egy előkelőbb vacsora mellé, vagy szeretünk meginni egy sört, ha találkozunk rég nem látott barátainkkal. Mégis ritkán esik szó magáról az ivásról és a felelős alkoholfogyasztásról.
Már nem csak a felnőttek, hanem gimisek is egyre gyakrabban fogyasztanak alkoholt, hiszen sokszor a házibulik elengedhetetlen kellékévé vált...
Ne istenítsd, de ne is démonizáld túl!
Ha félénk vagy, nem leszel tőle hirtelen bátor. Ha stresszelsz, nem fogsz tőle megnyugodni. Ha szomorú vagy, nem fog megvigasztalni.
Viszont nem baj, ha néha belekóstolsz valamibe. Ha gondolod, akár kérdd meg a szüleidet, hogy ha ők boroznak vagy söröznek, hadd igyál velük egy fél pohárral, vagy hadd kóstolj bele.
Többet ésszel, mint erővel!
Sokat beszélünk az alkohol káros hatásairól, az iskolában a csapból is ez folyik. A felnőtt életnek része az alkohol fogyasztás. Pontosítok: a felnőtt életnek része a felelős alkohol fogyasztás. Nagyon könnyen nagyon kínos vagy rossz helyzetekben találhatod magadat, ha nem figyelsz.
Sok szórakozóhelyen, ha nem vagy elég figyelmes könnyen bármit beletehetnek az italodba. Egy barátommal ez egyszer meg is történt, de szerencsére ott voltak mellette a haverjai, akik még időben hazacipelték. Utána 22 óráig nem volt magánál. Általában az így elkábított áldozatokat kirabolják és magára hagyják.
Tudtad?
Magyarországon évente körülbelül 13 ezer fiatal kap alkoholmérgezést? Ha hirtelen iszol nagy mennyiséget, vagy sokszor iszol és sokat, a szervezeted jelezni fog, hogy hagyd abba.
A mérgezés általában kiütésekkel, fejfájással, hányingerrel, hányással jár, de szélsőséges esetben eszméletvesztést vagy akár a májad leállását is okozhatja. Nagyon fontos, hogy mindig legyél észnél, hiszen a tünetek nagyon hasonlítanak a részegséghez!
Az ivás segít ellazulni, jól beindítja a partit. De amilyen gyorsan felold, olyan könnyen elronthatja az egész estét. Egy ismerősöm 4 métert zuhant részegen. Egy másik kitörte két fogát. Ismerek olyat, akinek a bokaszalagja szakadt el. Ezek a történetek mindig jó emlékeztetők arra, hogy nagyon fontos a mérték és egy bizonyos fokú óvatosság minden helyzetben!
Te szabod meg a határaidat!
Már az ókorban is voltak házibulik, elég komoly és szigorú hagyományokkal. Csak férfiak vehettek részt rajta, és csak azok, akiket meghívtak. A házigazdának ki kellett jelölnie egy pohárnokot. Ez az ember az este folyamán egyeltalán nem ihatott, viszont ő szabta meg, hogy ki mennyit ihat vagy éppen nem ihat. Aki nem engedelmeskedett neki, azt kidobták az összejövetelről. Ha a házigazda az este folyamán kifogyott a borból, az óriási szégyent hozott az egész házra.
Szerencsére manapság egy buliban már senki nem mondja meg, hogy mennyit ihatsz. Magadnak kell meghúznod a határaidat. Mindenki máshogy működik, valaki egy pohár bortól már énekelni kezd, míg más meg sem érzi. És az alkohol elfogyása sem jelent óriási szégyent, hiszen egy bulin egyáltalán nem kötelező inni.
Egy buli csak az alkoholtól lesz jó?
Egyáltalán nem biztos. Van olyan ismerősöm, aki azért nem iszik, mert ha alkohol nélkül sem tudja magát jól érezni az adott társaságban, akkor nem is akar velük lenni.
Önámítás lenne azt gondolni, hogy a legtöbb gimis így áll a dolgokhoz, vagy hogy még nem is ivott. Tagadhatatlan, hogy az alkohol sokszor segít ellazulni, kicsit feloldódni, de nagyon nehéz meghúzni a határt. Nagyon sok barátomtól hallottam, akik gimiben nagyjából minden hétvégén hányásig részegedtek, hogy utólag bánják, hogy nem tudták a határaikat. Sokszor csak lázadásból, feszültséglevezetésből vagy kíváncsiságból ittak.
Nem fogod magad jobban érezni egy alapból rossz bulin, ha alkoholhoz nyúlsz!
Ha buliba mész, és lesz ott alkohol, mielőtt iváshoz látsz gondolj végig pár dolgot. Próbálj meg még józanul határokat szabni. Arra figyelj, hogy csak akkor igyál, ha biztonságos környezetben vagy, ha utána nem kell hazamenned, vezetned, és ha megbízol azokban, akikkel vagy.