Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Kamaszkori hajhullás

Kamaszkori hajhullás

A hajhullás az élet velejárója, ki kevesebb, ki több hajszálat veszít naponta, ez egyénfüggő. Hajunk sok mindent elárul egészségünkről, lelki állapotunkról, ezért is érdemes figyelemmel követni a hajvesztés mértékét. Kis odafigyeléssel, kezeléssel, önmagunkkal való törődéssel a hajkoronánkat is jobb állapotba hozhatjuk. Borsányi Andrea hajgyógyásszal jártuk körbe a kamaszkori hajhullás témakört.

Mekkora mennyiségű hajvesztés normális naponta?

Nem lehet azt mondani, hogy például napi 150 szál normálisnak mondható, mert ez mindenkinél teljesen eltérő. Ha neked csak naponta 1-2 szál hullik ki, de észreveszed, hogy hajmosásnál, fésülködésnél jóval több potyog ki, akkor az nem jó.

Serdülőknek jobban hullik a hajuk?

Ahogyan a nemi hormonok elkezdenek dolgozni, elkezdődhet egy hajhullás és hajvesztés a kamaszkorban. Van, akinek egy ideig hullik, majd abbamarad, regenerálódik. Ellenkező esetben, nem hagy alább a hajhullás és megjelennek a kopaszodás jelei, amik lányok esetében a fejtetőn, oldalt a halánték tájékán, míg fiúknál kifejezetten a Mickey-egér résznél és a fejtetőn jellemző. A fogamzásgátló tabletta is okozhat hajvesztést, ahogyan a sok energiaital és a dohányzás is.

Mivel lehet védekezni a hajhullás ellen?

Sporttal, étkezéssel sokat lehet tenni az egészséges haj érdekében. Lányok esetében érdemes naplóban vezetni a ciklust, figyelni a hormonális változásokat. Zöldségek, gyümölcsök, halak, hüvelyesek, olajos magvak mind jó hatást gyakorolnak a hajra és annak szerkezetére.

Mikor kell betegségre gyanakodni?

Ha 3 hónap után sem áll meg a kismértékű hajhullás, nem regenerálódik, akkor lehet betegségre gyanakodni. Ha foltokban hullik, és nagymértékű a hajvesztés, akkor nem szabad megvárni a 3 hónapot.

Milyen betegségek okozhatnak hajhullást?

A tinik körében a hormonális ingadozás a leggyakoribb ok, de egy rossz fog is okozhat hajvesztést. Ha nagyobb stressz éri őket, az kihatással van a hormonrendszerükre és ez a haj mennyiségén is meg fog látszani. Egy válás, megfelelési kényszer, vizsgaszituáció miatti szorongás is megbolygathatja a rendszert, de összességében azt lehet mondani, hogy bármilyen betegség után felléphet hajhullás. Inzulinrezisztencia, PCO, PCOS is nagyon gyakori a tinik körében.

Milyen természetes úton lehet megállítani a hajhullást?

A testi-lelki egyensúly az alfája és omegája a hajhullásnak is. Éppúgy fontos a táplálkozás, a sport is, a stresszlevezetés is, de az ima, meditáció, elcsöndesedés is megoldást jelenthet. Kikapcsolódást jelenthet egy kis testmozgás, séta, kreatív tevékenységek, színezés, rajzolás, barkácsolás, vagy egy jó regény elolvasása is.

Káros a túl gyakori hajmosás?

A fejbőrnek van egy ph értéke, viszont a ma kapható samponok biokémiai úton tisztítanak, ami azt jelenti, hogy megbontják a fejbőr ph-értékét és innentől kezdve a fejből anyagcseréje megborul. Ez azt jelenti, hogy eltolja a ph-értékét, ami befolyásolja a gomba baktérium flórát. Ekkor elkezdhet gyulladni, zsírosodni a fejbőr. Az a fontos, hogy mivel mosol hajat, nem pedig az, hogy milyen gyakran. Minél ph barátabb sampont kell használni, amik biofizikai úton tisztítják a hajat.

Szerző:Batka Dóra
Szakmai háttér:Borsányi Andrea, Trichológus (hajgyógyász)
icon

kapcsolódó cikkek

szépség

Uspace.hu logo
Emmi logo