Így viselhető el a pollenallergia
A pollen nem más mint a virágok mikrospórája, vagyis a virágpora. A pollenre allergiás emberek legkevésbé kedvelt évszaka az ősz. Szemviszketés, orrdugulás, orrfolyás, tüsszögés nehezíti meg a mindennapjaikat, de rendszerint a pollenszezon végével alábbhagynak a tünetek. A pollenallergia mibenlétéről, kezeléséről Dr. Pálffy Mártával beszélgettünk.
Az allergia örökölhető?
Szerepet játszik a genetika, ugyanis a szülők 75-80%-ban örökíthetik az allergiára való hajlamot, ha mindketten allergiások, akkor akár 90%-os esélye is lehet az átörökítésnek. A világos, fehérbőrű, szőke hajú, kék szemű fiúk sokkal inkább válnak allergiássá és asztmássá.
Mitől függ, hogy valaki allergiás lesz?
Minden betegséget a genetika és a környezet határoz meg. Ha genetikailag örökölt egy olyan génstruktúrát, amivel hajlamos az allergiára, akkor nagy valószínűséggel kialakul az érzékenység. A pollenallergia e tekintetben kivételt képez. Bárki lehet allergiás a pollenre.
A pollenallergia kinőhető?
Miután a pollenallergia nem genetikai betegség, így nem nőhető ki. Vannak tünetmentes időszakok, amik akár évek is lehetnek. Lehet, hogy évek múltán sem fognak jelentkezni a tünetek, de nem lehet kinőni úgy, mint egy gyerekbetegséget.
Hogyan lehet védekezni a pollenallergiával szemben?
Amint az első tünetek jelentkeznek, el kell menni orvoshoz. Jellemzően a tüsszögés, szemviszketés, orrfolyás, nehézlégzés okozhat kellemetlenséget. Egy allergológiai vizsgálat során fény derülhet rá, hogy mire vagyunk allergiásak. Parlagfű, pollenallergia esetében célszerű csökkenteni a szellőztetések számát, segíthet továbbá a gyakori hajmosás, kerülni kell az elhanyagolt területeket, ahol nagy valószínűséggel megtalálható a parlagfű és felerősödhetnek a tünetek.
Gyógyszeres védekezés?
A tabletta az általános tünetekre való, bátran használjunk szemviszketésre, orrfolyásra is készítményeket, így lesz igazán hatásos a védekezés. Nem kell megvárni, míg rosszabbra fordul a helyzet, nyugodtan lehet már az első tünetek megjelenésekor gyógyszerhez nyúlni. Sosem lehet tudni, hogy egy elhanyagolt allergia, mikor súlyosbodik asztmává. Egyénfüggő, hogy ki hogy reagál az allergiára, míg valakinek csak folyik az orra, más már az elejétől kezdve nehézlégzéssel küzdhet.
Idővel súlyosbodhatnak a tünetek?
Súlyosbodhatnak a tünetek, ezért is nagyon fontos, hogyha nem érezzük jól magunkat, menjünk el orvoshoz, ugyanis sosem lehet tudni, hogy csak egy egyszerű megfázásról van-e szó, vagy allergia áll a háttérben. Egy gyors vizsgálattal hamar kideríthető, hogy mi a probléma, ismerve a diagnózist, tudni fogjuk, hogy például nyárfa virágzási időszakban miért köhögünk többet.
Az elmúlt időben nőtt az allergiás gyerekek száma?
Pár év alatt megduplázódott az allergiás gyerekek száma. Nagyon rossz minőségű a levegő, ezen az aszályhelyzet sem segített, rengeteg por, pollen kering a levegőben megkeserítve ezzel az arra érzékeny emberek életét.
Porallergia ellen hogyan tudunk védekezni?
A porallergia ellen nagyon könnyű védekezni. A porfogó tárgyakat kell eltávolítani a szobából, mint például a vastag gyapjú takaró, kárpitok, a padlószőnyeg kedvelt helye a poratkáknak. Gyakran kell nedves ruhával portalanítani, ágyneműt szellőztetni. Plüssállatokban szintén megtalálhatóak a poratkák, a gyakori mosás a plüssök esetében is megoldást jelenthet.
Az allergia a szervezet válaszreakciója. Fontos, hogy ne vedd félvállról, járj utána, hogy pontosan milyen allergiáról van szó, hiszen a tünetek kezelése nagyban segíteni fogja az allergiás időszak átvészelését. Szerencsére ma már számtalan készítmény, praktika áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy a kellemetlen tüneteket hatásosan tudjuk csillapítani. Ne habozz, keress fel egy szakorvost, ha panaszaid vannak.