15 dolog, amire jó ha ügyelsz lábápoláskor
Lábunk tisztán tartása ugyanolyan alapfeltétele testi egészségünknek, mint az egyéb testrészeinkre való odafigyelés.
Szerencsére nem kell nagy ördöngösségre gondolni a láb higiéniáját illetően, máris elmondjuk a legfontosabbakat!
Alapvető higiénia
Az első lényeges dolog, hogy próbáld kerülni a lábad számára meleg és nedves környezetet. Ez általában a cipőviselés során jön létre, vagy sport közben, amikor az aktivitás miatt alapból jobban izzadsz. Amit a mindennapokban tehetsz, hogy megválasztod a lábbelid, igyekszel csökkenteni a befülledés kockázatát, és alkalomhoz és tevékenységhez választod meg cipőd, és annak anyagát (vászon, bőr stb.).
Ha mégis megizzad a lábad, csinálj egy langyos vizes lábmosást, és töröld teljesen szárazra a lábad és az ujjközöket is. Ha olyan helyen vagy, ahol erre nincs lehetőséged (például kirándulsz), akkor vigyél magaddal váltózoknit, és ha úgy érzed, túlzottan bemelegedett a lábad, cserélj.
Válassz jól szellőző cipőt, és műszálas helyett viselj pamut zoknit, jó minőségű és alapanyagú harisnyát.
A melegebb évszakokban lehetőség szerint hordj szellőző vagy nyitott lábbelit.
Amikor tudod, hogy olyan helyre mész, ahol valószínűleg izzadni fog a lábad (edzés, túrázás, szabadtéri sportolás), hintőporozz mielőtt felvennéd a zoknid, cipőt húznál és elindulnál.
Amikor teheted, főként a jó időben, legyél mezítláb! Szellőztesd a lábad zokni nélkül, és ha jó az idő mászkálj különféle talajokon: homokon, kavicson, fűben – ezzel jót tehetsz a vérkeringésednek, és erősítheted a talpizmaidat is.
(Szépség)ápolás
Ne feledkezz meg a bőrápolásról ezen a területen sem! Használj bőrradírt, hogy ne alakuljon ki bőrkeményedés és kérgesedés a sarok területén, alkalmazz puhító, hidratáló krémeket fürdés után.
A radírozás előkészítéseként készíts illóolajos vagy fürdősós meleg lábfürdőt, áztasd ki és pihentesd a fáradt lábfejeidet és egyszerűen élvezd a kellemes vizet, a bőröd felfrissülését, és a vérkeringésed élénkülését.
Legyenek mindig rövidre vágva a körmeid, ez egyrészt része az ápoltságnak, másrészt segít elkerülni a különféle sérüléseket (körömbetörés, beleakadás a zokniba, túl hosszú köröm miatti nyomás érzése a cipőben).
Ha nagyon izzadós a lábad, használj izzadásgátló lábsprayt!
Tegyél betétet a cipődbe, ha kényelmetlennek érzed, vagy egyéb problémád van, illetve használj kényelmes bio- vagy gyógypapucsot otthon.
Az a fránya gomba
A panaszaiddal (égő, viszkető érzés, repedezett, pikkelyes, hámló bőr, kipirosodás, elszíneződött köröm) minden esetben fordulj bőrgyógyászhoz, aki kideríti, hogy a sokféle gomba közül, melyik okozza a kellemetlen tüneteket. A bőrgyógyász a gomba fajtájától, a tünetek súlyosságától, és az esetleges alapbetegségektől függően célzottan választja meg a szükséges terápiát, ami lehet gyógyszeres körömlakk, gombaellenes krém vagy gyógyszeres terápia.
Ne hanyagold el a panaszaidat, mert ha nem kezelteted a körömbetegséget, bőrbetegség is kialakulhat, és fordítva, ráadásul ezek talaján bakteriális felülfertőzés is megjelenhet, a sérült, hámló, berepedezett bőrfelszínen keresztül pedig könnyebben bejuthatnak a különböző kórokozók akár a keringésbe, nyirokutakba is.
Mivel a gombás betegségek fertőzhetnek is, ha érint a probléma, inkább kerüld az uszodát, wellnessezést, szaunázást, és ha idegen helyen tusolsz, mondjuk egy szállodai szobában vagy kollégiumban, vegyél papucsot, és ezzel lépj a zuhanyba, a körömápoló eszközeidet pedig használat után gondosan fertőtlenítsd.
Megelőzésképpen tartsd be az alap higiéniai szabályokat!