Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

15 dolog, amire jó ha ügyelsz lábápoláskor

Lábunk tisztán tartása ugyanolyan alapfeltétele testi egészségünknek, mint az egyéb testrészeinkre való odafigyelés.

15 dolog, amire jó ha ügyelsz lábápoláskor

Szerencsére nem kell nagy ördöngösségre gondolni a láb higiéniáját illetően, máris elmondjuk a legfontosabbakat!

Alapvető higiénia

Az első lényeges dolog, hogy próbáld kerülni a lábad számára meleg és nedves környezetet. Ez általában a cipőviselés során jön létre, vagy sport közben, amikor az aktivitás miatt alapból jobban izzadsz. Amit a mindennapokban tehetsz, hogy megválasztod a lábbelid, igyekszel csökkenteni a befülledés kockázatát, és alkalomhoz és tevékenységhez választod meg cipőd, és annak anyagát (vászon, bőr stb.).

Ha mégis megizzad a lábad, csinálj egy langyos vizes lábmosást, és töröld teljesen szárazra a lábad és az ujjközöket is. Ha olyan helyen vagy, ahol erre nincs lehetőséged (például kirándulsz), akkor vigyél magaddal váltózoknit, és ha úgy érzed, túlzottan bemelegedett a lábad, cserélj.

Válassz jól szellőző cipőt, és műszálas helyett viselj pamut zoknit, jó minőségű és alapanyagú harisnyát.

A melegebb évszakokban lehetőség szerint hordj szellőző vagy nyitott lábbelit.

Amikor tudod, hogy olyan helyre mész, ahol valószínűleg izzadni fog a lábad (edzés, túrázás, szabadtéri sportolás), hintőporozz mielőtt felvennéd a zoknid, cipőt húznál és elindulnál.

Amikor teheted, főként a jó időben, legyél mezítláb! Szellőztesd a lábad zokni nélkül, és ha jó az idő mászkálj különféle talajokon: homokon, kavicson, fűben – ezzel jót tehetsz a vérkeringésednek, és erősítheted a talpizmaidat is.

(Szépség)ápolás

Ne feledkezz meg a bőrápolásról ezen a területen sem! Használj bőrradírt, hogy ne alakuljon ki bőrkeményedés és kérgesedés a sarok területén, alkalmazz puhító, hidratáló krémeket fürdés után.

A radírozás előkészítéseként készíts illóolajos vagy fürdősós meleg lábfürdőt, áztasd ki és pihentesd a fáradt lábfejeidet és egyszerűen élvezd a kellemes vizet, a bőröd felfrissülését, és a vérkeringésed élénkülését.

Legyenek mindig rövidre vágva a körmeid, ez egyrészt része az ápoltságnak, másrészt segít elkerülni a különféle sérüléseket (körömbetörés, beleakadás a zokniba, túl hosszú köröm miatti nyomás érzése a cipőben).

Ha nagyon izzadós a lábad, használj izzadásgátló lábsprayt!

Tegyél betétet a cipődbe, ha kényelmetlennek érzed, vagy egyéb problémád van, illetve használj kényelmes bio- vagy gyógypapucsot otthon.

Az a fránya gomba

A panaszaiddal (égő, viszkető érzés, repedezett, pikkelyes, hámló bőr, kipirosodás, elszíneződött köröm) minden esetben fordulj bőrgyógyászhoz, aki kideríti, hogy a sokféle gomba közül, melyik okozza a kellemetlen tüneteket. A bőrgyógyász a gomba fajtájától, a tünetek súlyosságától, és az esetleges alapbetegségektől függően célzottan választja meg a szükséges terápiát, ami lehet gyógyszeres körömlakk, gombaellenes krém vagy gyógyszeres terápia.

Ne hanyagold el a panaszaidat, mert ha nem kezelteted a körömbetegséget, bőrbetegség is kialakulhat, és fordítva, ráadásul ezek talaján bakteriális felülfertőzés is megjelenhet, a sérült, hámló, berepedezett bőrfelszínen keresztül pedig könnyebben bejuthatnak a különböző kórokozók akár a keringésbe, nyirokutakba is.

Mivel a gombás betegségek fertőzhetnek is, ha érint a probléma, inkább kerüld az uszodát, wellnessezést, szaunázást, és ha idegen helyen tusolsz, mondjuk egy szállodai szobában vagy kollégiumban, vegyél papucsot, és ezzel lépj a zuhanyba, a körömápoló eszközeidet pedig használat után gondosan fertőtlenítsd.

Megelőzésképpen tartsd be az alap higiéniai szabályokat!

Szerző:Légrádi Júlia
Szakmai háttér:Dr. Kóti Zsuzsa, bőrgyógyász
icon

kapcsolódó cikkek

higiénia

Uspace.hu logo
Emmi logo