Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Zenét a fülnek! No de csak kulturáltan, biztonságosan!

Zenét a fülnek! No de csak kulturáltan, biztonságosan!

A zenehallgatás mélyen hat ránk, heves érzelmeket csihol, felráz, kikapcsol, szórakoztat. Emellett a zene nyugtat, gyógyít is, ha jól választunk. El sem kell menned otthonról, csak benyomod a lejátszót és indulhat a zeneterápia. Akármilyen céllal is hallgatod a zenét, arra vigyázz, hogy az ne legyen káros hatással a füledre és másokat se zavarj a túl hangos kikapcsolódással!

Az életünk része

A zene mindenkié, mégis az 1950-es évek óta - amikor megjelent a tömeges hanglemezgyártás - jellemzően a fiatalok kedvenc szórakozása. Egyes felmérések szerint a fiatalok akár napi 7-8 órát is zenehallgatással töltenek. Talán éppen ennek a felszabadultságnak, könnyedségnek, táncba hívó hatásnak a kifejezésére jött létre a “könnyűzene“ kifejezés. A legtöbb fiatal jól reagál a zenére, energiával töltődik, jókedvre derül általa. Azonban mégsem mindegy, hogy ki milyen zenét hallgat és főleg, hogy mennyit. Számos tudományos vizsgálat igazolja például, hogy a heavy metál - főleg azokra, akik depresszióra is hajlamosak - káros hatással lehet. Akár a zúzósabb dallam vonz, akár a kemény szövegekbe szeretsz bele, intő jel, ha a kedvenc zenéd hatásától befordulsz és rosszabb kedved lesz. Ilyenkor érdemes “lemezt cserélned”!

Ahány ízlés, annyiféle zene

Ahogy az egyik ember különbözik a másiktól, úgy különbözik a zenei ízlésünk is. Nincs egyértelműen csak jó zene vagy rossz zene, fekete vagy fehér, maximum egy kottafüzetben. Mint Gombóc Artúr csokija, ami lehet kerek, szögletes, mogyorós, fehér, töltött, lyukas, csak csokoládé legyen. Ez igaz a zenére is. Ugyanúgy lehet lüktetése egy lágy, érzelmes, romantikus dallamnak, mint ahogyan megtalálható a harmónia egy három akkordos, lendületes punk dalban is. A lényeg, hogy olyan zenét hallgass, amit élvezel, ami neked tetszik és emellett feldob, elvarázsol, ami fejleszti a szépérzéked vagy ha épp olyan hangulatod van, akkor megnyugtatja tomboló lelkedet.

Fülhallgató kultúra

A fülhallgatót alapvetően azért találták ki, hogy a zenehallgatás közben ne zavard a környezeted. Az már egy jó pont, hogy nem bömböltetve hallgatod a zenét a szobádban, - kímélve ezzel a pihenni vagy épp tanulni vágyókat körülötted - hanem felteszed a fülest. Viszont azzal, hogy te úgy érzed, most kizártad magad a világból, nem biztos, hogy ezt a világ is így éli meg. A túl hangos fülhallgatóból is kihallatszik a zene, ami idegesíthet másokat otthon, de egy buszon ülve is. Egy másik komoly konfliktusforrás lehet, amikor a környezeted számára csendes zene kíséreteként te énekled a szöveget. Ezzel semmi gond, ha egymagad vagy otthon, ám ezzel másokat terhelni még kimagaslóan tehetséges énekesi képességeiddel is zavaró lehet! Társaságban felrakni a fülhallgatót és ott saját zenét hallgatni nagyfokú illetlenség, ezt inkább ne tedd.

Hangerő doktor szemmel

Dr. Szabó Károly fül-orr-gégész főorvostól megtudtunk néhány fontos információt a hangerőről, annak sajátosságairól és méréséről.

Az összes általunk érzékelt zaj a légnyomás dobhártyánkat elérő rezgése, ami eljut az agyunkig, ott információvá alakul át. Attól függően, hogy milyen erővel érik a dobhártyát a rezgések halknak vagy hangosnak halljuk azokat.

A hangerőt a hangnyomásszinttel mérjük, mértékegysége a decibel (dB). A szélben susogó levelek, egy szúnyog vagy egy korszerű számítógép hangereje pontosan 10 dB. A suttogás körülbelül 30 dB, míg egy hétköznapi beszélgetés úgy 60 dB-en zajlik. Egy hangosan síró csecsemő egy motorkerékpárhoz hasonlóan mintegy 80 dB-es zajt bocsát ki. Aki szeret diszkóba, koncertre járni, ugyanakkora zajszintnek - kb 110 dB-nek- teszi ki magát, mint amekkorára hanghatásra egy légkalapács vagy egy körfűrész képes.

A hangerő érzékelése teljesen egyedi. Van aki már a 0 decibel közeli rezgést is megérzi, van akinek a 100 decibel is élvezhető. Az orvosok 50-60 decibeles hangerőt tartanak egészségesnek, a 130 decibel már eléri a fájdalomküszöböt, károsítja a hallást!

Megszívlelendő

Végezetül következzen két jótanács dr. Szabó Károly szakorvostól a zenehallgatásból adódó halláskárosodás megelőzése érdekében:

  1. Soha ne tekerd fel teljesen a hangerőt, figyeld a kijelzőt! A modern lejátszók, mobiltelefonok ma már figyelmeztetnek rá, hogy mikor léped át a fülnek egészséges határt.

  2. Ne csak otthon és a fülhallgatóban vedd lejjebb a hangerőt! A fül védelme a koncerteken is fontos. Ha az első sorban, a hangfalak közelében szeretsz tombolni, jobb ha szivacsos vagy zselés füldugót teszel a füledbe tompításként! Így is ugyanúgy fogod élvezni az előadást, csak ezzel megelőzheted, hogy a füled napokig zúgjon és komoly óvintézkedést teszel annak érdekében is, hogy megóvd magad az esetleg visszafordíthatatlan halláskárosodástól is.

icon

kapcsolódó cikkek

egészség

Uspace.hu logo
Emmi logo