Az internetes „valóság”
Ha rád is mondtak már olyat, hogy „telefonnal a kezében született”, akkor biztos, hogy nem lehet zavarba hozni se a készülékekkkel, se az online térrel. Elvileg. Viszont belegondoltál abba, hogy mit is jelent az internet adta valóság? Döbbentél már rá arra, hogy milyen ferdítéseket tartalmazhat? Elgondolkodtál már azon, hogy hol van a helye az életedben ennek a „valóságnak”?
Te már digitális bennszülött vagy, azaz gyermekkorodtól kezdve ismerője és használója vagy az internet adta lehetőségeknek.
Éppen emiatt az internetet egy megszokott valóságként ismered, és talán kevéssé veszed észre azon jellemzőit, melyek megkülönböztetik azt az offline valóságtól.
Az online kommunikáció jellemzői:
-
aszinkron (nem feltétlenül azonos időben történik, például később is válaszolhatsz egy-egy üzenetre)
-
folyamatos elérhetőséget biztosít (bárhol és bármikor online tudsz lenni)
-
anonim (is lehet)
-
más a kontextusa (nem látod mások nonverbális jeleit; lehet hamis az üzeneted, hiszen csak a hangulatjelekkel tudom érzékeltetni, hogy éppen pl. szarkasztikus vagyok-e)
A közösségi média jellegzetessége, hogy az emberek bizonyos kiemelt pillanataikat osztják meg. Ezeket követve pedig könnyen azt hiheted, hogy mások élete izgalmasabb, értékesebb, sikeresebb, mint a sajátod.
Ennek megfelelően igyekszel magadról is olyan képet kommunikálni, ami beleillik ebbe az idealizált valóságba, noha igazából gyakran különbözik a realitástól.
Gyakori tévhitek az internetes jelenléttel kapcsolatban:
„Lemaradok valamiről, ha egy ideig nem vagyok online”
A gyakorlatban ez nem igaz. Egyrészt, mivel a legtöbb online tartalom később is visszakereshető, másrészt érdemes mérlegelned azt is, hogy miről miért mondasz le: ha egy őszinte baráti beszélgetés miatt félreteszed a telefonodat, többet nyersz vele, mintha meg tudod nézni mindenki Instagram történetét. Míg amennyiben a beszélgetésről vagy más élményről mondasz le, vagy nem vagy igazából jelen, ezeket a pillanatokat nem tudod később visszahozni!
„Minél többet posztolok, annál több szeretetet, megerősítést kapok”
A feltöltött képekre valóban sokan reagálhatnak pozitívan, viszont egy-egy fotómegosztás magával hozza azt a félelmet is: „Mi van, ha nem kedvelik elegen?”, ami könnyen szorongáshoz vezethet. A lájkok és kedves kommentek pozitív megerősítések lehetnek, viszont ezek javarészt a külső megjelenésre vonatkoznak.
Valódi megerősítést azoktól kaphatsz, akik valóban ismernek téged!
„Minél jobban megszerkesztem a képeimet, annál jobban fogok kinézni.”
Ma már rengeteg alkalmazás ad lehetőséget arra, hogy akár egy teljesen másik arcot tudj varázsolni magadnak. Azonban ezzel nem csak saját magad, hanem a többi felhasználót is megtéveszted. Minden arc, és test rendelkezik hibával,- még ha nem is ezt közvetítik az influenszerek-, ezért nincs szükség az elfedésre, torzításra, mert ettől egyedi valaki. Mutasd meg az igazi arcod, hidd el, mások is jobban fogják értékelni!
„Minél több kihívást csinálok meg, annál menőbb vagyok.”
A TikTok világában elterjedtek bizonyos kihívások, amelyeket minél több felhasználó hajt végre, és közli a többiekkel. Ezzel próbálják bátorságukat bemutatni, de kevesen gondolnak bele, hogy néhány kihívás torzítva, megvágva kerül fel az oldalra. Rengeteg baleset történt már a kihívások végrehajtása közben, ne tartozz közéjük, és ne veszélyeztesd magad. Mielőtt cselekednél gondold át, mit is kell valójában csinálni ezeknél a „feladatoknál”, és mérlegeld vajon megéri-e.
Honnan kaphatsz segítséget?
Érdemes szakemberhez fordulni (mentálhigiénés szakember, pszichológus, stb.), ha úgy érzed, hogy nő benned a szorongás és a negatív érzések a közösségi médiahasználat kapcsán.
Ha bármi kérdésed van a témával kapcsolatban, írj nekünk a chatfunkción!