Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Édes a semmittevés? A sok ebből is megárt

Édes a semmittevés? A sok ebből is megárt

Suli, edzés, különóra, versenyek? Úgy érzed, semmire sincs időd és másra sem vágysz, mint egy kis láblógatásra? Biztos tapasztaltad már, hogy ha huzamosabb ideig nem jutsz elég szabadidőhöz, az stresszhez és rossz hangulathoz, közérzethez vezet. Ám egy új kutatás szerint a túl sok szabadidő is megárthat. A lustálkodó, punnyadós szabadidő legalább annyira káros lehet a testi és lelki egészségedre nézve, mint amikor túlhajszolod magad!

Az Amerikai Pszichológiai Társaság által publikált kutatásból az derült ki, minden ember lelki jólét érzése együtt nő a szabadidő mennyiségével, azonban csak egy bizonyos pontig! A Studyfinds.org oldalon megjelent elemzés szerint https://www.studyfinds.org/too-much-free-time-bad-for-health/ a túl sok semmittevés úgy hangol le, hogy észre sem veszed.

Két óra kell a boldogsághoz?

A kutatócsoport több mint 21 700 résztvevőt elemzett kérdőívekre adott válaszaik alapján. A tesztbe bevont csoport tagjainak részletesen be kellett számolniuk arról, hogy mit csináltak 24 óra leforgása alatt, feltüntetve a napszakokat, az egyes tevékenységek időtartamát és azt, hogy közben milyen volt a közérzetük.

A kutatók megállapították, hogy a szabadidő növekedésével a válaszadók kedve is javult. Körülbelül két órányi felhőtlen pihenéssel egyenlítődött ki a napi rutin. Ám ha növelték a punnyadó időt, például öt órás szabadidő után már romlott a hangulat.

Se sok, se kevés

A jelenség további vizsgálata érdekében a kutatók még két további kísérletet is végeztek. Az elsőben a résztvevőket arra kérték, képzeljék el, milyen lenne, ha fél évig minden nap ugyanannyi szabadidőt tölthetnének el. Véletlenszerűen osztották be a válaszadókat alacsony (napi 15 perc), közepes (napi 3,5 óra) és magas (napi 7 óra) szabadidővel rendelkező csoportokba. A résztvevőket arra kérték, hogy számoljanak be arról, milyen mértékben tapasztalnának boldogságot és elégedettséget.

freepik.com
freepik.com

Az nem volt meglepő, hogy akiknek kevés a szabadidejük, stresszesebbnek érezték magukat a közepes szabadidővel rendelkezőkhöz képest. Azonban a sok szabadidővel rendelkezők kevésbé érezték magukat produktívnak, mint a közepes csoportba tartozók, aminek következtében a közérzetük, lelki állapotuk rosszabb lett.

Aktivizáld magad!

A második kísérletben a kutatók arra is megkérték a résztvevőket, képzeljék el, hogy napi közepes (3,5 óra) vagy sok (7 óra) szabadidejük van, és ezt az időt produktív tevékenységekkel – például sporttal, hobbival, alkotással – vagy lustálkodva, például tévénézéssel töltik el.

A több szabadidővel rendelkező válaszadók rosszabbul érezték magukat, amikor csak úgy lustálkodtak.Ha például te a nyári szünetben vagy iskolaidőben hétvégente csak céltalanul fekszel, unatkozol, teszed a semmit, akkor az annyira le tud hangolni, mintha nem lett volna egy perc szabadidőd sem!

Fő az egyensúly

Hogy mi a megoldás? Az egészséges egyensúly! Persze, egyszer-egyszer lustálkodj, ne kelj korán, de a szabadidőd ne csak a heverészésről szóljon. Az aktív pihenés a lelket és a testet is tölti! Találd meg, mi az, ami leköti a figyelmed, ami élvezettel tölt el: olvass, sportolj, táncolj, keress hobbit magadnak, menj moziba, piknikezz a zöldben barátaiddal. Ez a céltudatos feltöltődés, szabadidő kihasználás varázsol mosolyt az arcodra a következő nagyobb pihenőidőszakig!

icon

kapcsolódó cikkek

tudatosan

Uspace.hu logo
Emmi logo