Videojáték: szórakozás vagy út a függőséghez?
A videojátékok térhódítása továbbra is töretlen, hovatovább elképesztően nagy választék áll a rendelkezésedre, amiből válogatni tudsz.
Te is ennek a hobbinak hódolsz? Jól esik délután hátradőlni a fotelben, bedugni a fülhallgatót a füledbe és eltölteni egy kis időt egy teljesen másik világban? Kiszakadni egy picit a hétköznapokból, levezetni a feszültséget, szórakozni a haverokkal úgy, hogy gyakorlatilag a szobádat sem kell elhagyni. Okozhat egy videojáték függőséget vagy ez csak pusztán szórakozás és nincs semmilyen hatással az életedre?
A videojáték nem ellenség
Állítólag azoknak az embereknek jobbak a reflexeik, akik videójátékoznak. Biztos Te is játszottál már olyan játékkal, ahol harcolni kellett, borzasztóan résen kellett lenni, nehogy negatív kimenetele legyen a játéknak. Koncentrációt és összpontosítást igényel, de vitathatatlan tény, hogy sok játék fejleszti a logikát, továbbá gyorsabban és pontosabban tudnak döntést hozni azok, akik szabadidejükben szívesen veszik kézbe a kontrollert. Arról nem is beszélve, hogy a karantén alatt a videojátékoknak köszönhetően könnyebb volt kapcsolódni a többi baráthoz/ismerőshöz. Ha otthonról nem is lehet kimozdulni, akkor sem kell lemondani a szórakozásról, beszélgetésről, nem igaz?
Nem pótolja a társas kapcsolatokat
Biztosan hallottad már, hogy az ülőmunka milyen káros hatással van a szervezetre. Nos,-igen, sajnos ezen a videójátékozás sem segít, és a képernyő előtt töltött hosszú órák nem kímélik a szemet. Ha semmi más nem köti le a figyelmed, csak a játék, és több órát képes vagy a kontrollerrel a kezedben ülni és játszani, akkor lehet, hogy egy picit átestél a ló túloldalára. Sok játékban felüti a fejét az erőszakos viselkedés, célszerű ezeket kerülni, csak felesleges dühöt és agressziót válthatnak ki.
Csak mértékkel
Nyugi, pár játéktól még nem leszel függő. Ügyelj rá, hogy legyen más hobbid is, ne csak a gép előtt ücsörögj egész nap. Mikor találkoztál utoljára a barátokkal? Most nem az ‘online’ időtöltésre gondolok. Menjetek ki a szabadba, és ha tetszik vitassátok meg a tegnapi csatát, amit a virtuális térben vívtatok. Ne engedd, hogy naponta 3-4-5 órát a monitor elé szegezzen egy videójáték!
Szánj időt másra is, mint például a mozgás, ápold társas kapcsolataidat, tölts időt a családdal, vagy csak szimplán legyél offline.
Sokan szkeptikusak a videójátékokkal kapcsolatban, mert úgy hiszik csak negatív hatásuk van az emberi viselkedésre, kapcsolatokra. Ez közel sincs így, mint sok minden mással, ezzel is az a helyzet, hogy mértéket kell tartani, meg kell találni az arany középutat. Nem lesz senki függő attól, ha három napig játszik a kedvenc katonai játékával, de azért érdemes odafigyelni. Minden az arányokon múlik. Ne hagyd, hogy teljesen beszippantson a virtuális valóság! Ha mégis úgy érzed, hogy kezd kicsúszni a kontroll a kezedből, mindenképpen jelezd egy felnőttnek, hogy segítségre van szükséged!