Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Az érintés jót tesz

Az érintés jót tesz

Míg anya rendszeresen azt kapja tőled, hogy „nehogy már megfogd a kezem, mert ciki”, addig egy hát dörzsölés vagy üdvözlő pacsi a havertól, egy meleg ölelés a legjobb baráttól vagy egy gyengéd simi a párodtól jól esik tiniként is. Miért is van ez így? Az érintés csak egy gesztus vagy mélyebb hatással van ránk, emberekre?

Az ember társas lény, mégis a mai világunkban a fizikai érintkezés, mint kapcsolódási mód egyre ritkább. A fizikai közelség megélésének a Covid-19 járvány elmúlt két éves időszaka sem tett jót. Pedig az érintés fontosabb, mint gondolnánk. Jó hatással lehet egészségünkre, kapcsolatainkra, érzelmeinkre. Emellett az érintés az emberi kommunikáció fontos része.

Kép forrása: Pixabay.com
Kép forrása: Pixabay.com

Fontos az élethez

Az érintés embereknek és állatoknak is fontos egyaránt. A főemlősök például ébrenlétük 10-20 százalékát töltik egymás bolházásával, tapogatással.

Az ember testi-lelki-szellemi egészségéhez alapvető fontosságú, hogy megkapja a fizikai kontaktus élményét. Hogy pontosan mennyi ölelésre, simogatásra, csikizésre, paskolásra van szükségünk napi szinten, az emberenként más és más. Van aki napi legalább hét érintésre esküszik, van akinek ennyi is kevés. Az azonban mindenkire igaz, hogy döntő szerepet játszik a kötődés, a bensőséges kapcsolatok kialakításának képessége szempontjából, hogy kisbabaként megtapasztaljuk-e az anya puha, meleg érintését vagy sem.

Az érintés alapvető fontossága miatt sok tudományos kísérlet kutatja az emberi érintés hatását.

A tudományt is érdekli

  • A „fogolydilemma” pszichológiai játék kísérletben a résztvevőknek választani kellett, hogy együttműködnek, vagy inkább versenyeznek egy partnerrel egy bizonyos mennyiségű pénzért. Azonban egy segítő gyengéden megérintett néhány résztvevőt, miközben elkezdték játszani a játékot. Ez nem volt több, mint egy gyors vállveregetés és mégis nagy változást hozott: azok, akiket megérintett, sokkal nagyobb valószínűséggel működtek együtt és osztoztak partnerükkel a versengés helyett.

  • Egy másik tanulmány szerint azok az NBA kosárlabda csapatok, amelyek játékosai többet érnek egymáshoz, több meccset nyernek.

  • Egy francia pszichológus által készített tanulmány pedig azt tárta fel, hogy ha a tanárok az iskolában barátságosan megpaskolják a diákokat, azok háromszor nagyobb valószínűséggel szólalnak meg az órán.

Kép forrása: Pixabay.com
Kép forrása: Pixabay.com

Hogy hat ránk az érintés?

A fizikai kontaktus megnyugtat, biztonságérzetet nyújt. Egy ölelés boldogabbá, felszabadultabbá tesz, általa mi magunk is nagylelkűbbnek, empatikusabbnak, gondoskodóbbnak, együttműködőbbnek érezzük magunkat. Az érintés a stresszt és a fájdalmat is hatékonyan csillapítja. Aki szorong vagy depressziótól szenved simogatás hatására enyhülésre lel, továbbá rendszeres érintést még az immunrendszerünk is meghálálja.

Játék az érintéssel

Ne feledd, bármilyen hasznos is a mobiltelefon, nem lehet e-mailben kezet fogni, instant üzenetben vállon veregetni vagy SMS-ben megölelni egymást. Ahhoz, hogy meglegyen a napi „érintés adagod” ezt testközelben, személyesen kell megtenned.

 Ehhez itt egy játékötlet is, amit baráti körben bármikor bevethetsz. Amíg szól a zene, mindenkinek párt kell találnia magának, páratlan számú résztvevővel a játék még viccesebb. A pároknak a kapcsolatot különböző érintésformákkal kell jelezni. Ez lehet kézfogás, egymásba karolás, hátak egymásnak támasztása, talpak, vállak ujjbegyek egymásnak érintése vagy bármi más megoldás.  Mikor újra indul a zene új párt kell választani.

A játékról részletes leírást itt találsz: http://jatektar.mozgasjavito.hu/3-6eves/Erintos_parvalaszto.htm

icon

kapcsolódó cikkek

érzések

Uspace.hu logo
Emmi logo