Miért baj az, ha nem akarok enni?
Néha farkaséhes vagy, és mindent magadba tömsz? Máskor pedig napokig nem eszel rendes ételt, mert nem kívánod? Esetleg elgondolkoztál már azon, hogy valami problémád lehet az evéssel? Összegyűjtöttünk pár kérdést és választ, ami a segítségedre lehet.
„Érdemes elmenni pszichológushoz, csak azért, mert problémám van az evéssel?”
Igen, érdemes! Az evéssel kapcsolatos problémák mögött általában mélyebb lelki okok (kapcsolati problémák, az önértékelés kérdései) húzódnak meg. Érdemes ezeket feltárni és rendezni, hogy egészséges módon fejlődjön a személyiséged, és ne alakuljon ki étkezési zavar, ami súlyos egészségkárosodást okozhat.
„Aggódom a barátnőmért / barátomért, hogy étkezési zavara van. Mit tegyek?”
Ha azt tapasztalod a barátnődnél, hogy megváltoztak az evési szokásai, állandóan számolgatja a kalóriákat, elkerüli a közös étkezéseket, gyakran méri a súlyát, túlzásba viszi a testedzést, és a fogyást esetleg hánytatással is segíti, akkor valószínű, hogy tényleg evészavara van. Nem csak lányoknál, hanem fiúknál is előfordulhat mindez, csak esetleg az evészavar egy másik formája jelentkezett nála. Tehát több időt tölt a konditeremben, mint a társaival; túlzott figyelmet szentel az ételek mennyiségi és minőségi összetételének; esetleg még szteroidos testépítőt is szed.
- Beszélgess el vele arról, hogy mit vettél észre és mondd el neki, hogy aggódsz érte!
- Hallgasd végig anélkül, hogy ítélkeznél felette vagy kritizálnád!
- Próbáld megérteni! Kérdezd meg, hogyan segíthetsz neki, és biztosítsd arról, hogy fontos számodra!
- Az étkezésébe jobb, ha nem szólsz bele, az inkább ellenállást szokott szülni. De biztasd rá, hogy kérjen segítséget szakembertől, hogy rendezni tudja a problémáit!
„Ha a falásroham után hánytatom magam vagy hashajtót veszek be, az olyan, mintha nem is ettem volna, ugye? Megszabadulok így a fölöslegesen bevitt pluszkalóriáktól?”
A hányás ellenére a bevitt kalória 1/3-a így is felszívódik – a hányás ugyanakkor felborítja a teltségérzés szabályozását a testben, így egyre nagyobb lesz az éhségérzeted!
A hashajtó, és a beöntés sem csökkenti a bevitt kalória mennyiségét, mert a hashajtó csak a vékonybélből való felszívódás után hat.
Utánaolvashatsz a témának ebben a könyvben: Dr. Máté Gábor: A sóvárgás démona (Libri, 2019)
Étkezési zavar esetén fontos orvoshoz, pszichológushoz fordulni! Keresd fel a háziorvost vagy az iskolában elérhető iskolapszichológust! Ha bizonytalan vagy, hogy érintett vagy-e:
Térítésmentesen kereshetsz fel segítő szakembert az Oázis Lelkigondozó és Mentálhigiénés Szolgálatnál: oazis.jezsuita.hu