Ne feledkezz meg róla! - Folyadékpótlás nyáron
A víz a legfontosabb és legkönnyebben elérhető energiaforrásunk, amit egészségünk, és jólétünk érdekében folyamatosan érdemes „adagolnunk” a testünk számára.
Miért kell (annyit) inni?
Egyrészt azért, hogy a tested megfelelően működjön, másrészt azért, hogy az elméd optimális állapotban legyen. Ha hidratált vagy, azaz elegendő mennyiségű folyadékot iszol, akkor jól tudsz teljesíteni fizikailag és szellemileg egyaránt. Tudtad például a tested nagyjából 3/4-e vízből áll? Ennek segítségével működik az agyad, áramlik a véred, és dolgozik a szíved, de a májad, és az izmaid is. Ha nem iszol eleget, kellemetlen tünetekkel kell számolnod: megfájdulhat a fejed, fáradtabb, bágyadtabb lehetsz, az energiaveszteség miatt pedig az állóképességeddel is problémák lehetnek, sőt ingerülté, rosszkedvűvé válhatsz.
Mennyi az ideális?
Mindenki teste másképp működik, azt pedig, hogy kinek mennyi folyadékra van szüksége, sok dolog befolyásolhatja. Egységes ajánlások persze léteznek, a legjobb mégis az, ha saját magad alakítod ki a hosszú távon is fenntartható folyadékbeviteli szokásaidat, emellett nem árt tudnod, hogy a napi minimumnak 1,5 liter tisztán bevitt (tehát itallal, nem étellel) folyadék tekinthető. Vizet ugyanis nemcsak az ivással, de evéssel is juttatsz a szervezetedbe. Ha főzeléket vagy levest, netán a kedvenc gyümölcsidet és zöldségeidet majszolod, és amikor tejterméket iszol, eszel, bizonyos szinten akkor is gondoskodsz a folyadékpótlásról.
Tipp: Folyadék kalkulátor segítségével akár te magad is kiszámolhatod, mennyi lenne az ideális napi bevitel számodra. Ehhez mindössze a magasságodat, a súlyodat, az életkorodat, és a nemedet kell megadnod. A Szentkirályi ásványvíz oldalán máris kiszámoltathatod a vízigényed: szentkiralyi.hu
Mindegy, mit kortyolok?
Nem egészen. A cukros és szénsavas üditőitalok nemcsak hizlalnak, de a szervezetedre is rossz hatással vannak. Ezek foszfortartalmuk miatt károsak a csontokra és fogakra, ráadásul előidézhetik a cukorbetegséget, és felesleges kalóriákat jelentenek, hiszen nem igazán tartalmaznak tápanyagot. A legjobb választás az ásványvíz vagy a csapvíz, de ezen kívül is léteznek még opciók.
Mit igyak, ha nem szeretem a vizet?
Rengeteg alternatívája van a cukormentes folyadékfogyasztásnak, az egyik ilyen a gyümölccsel felturbózott víz. Egyszerűen dobj bele egy pohárba citrom-, lime- narancskarikákat, vagy épp félbevágott epret, málnát, bogyós gyümölcsöket, barackot, dinnyeszeletet, vagy bármit, amit szeretsz, és önts rá vizet. Kicsit kevergesd, esetleg bolondítsd meg mentalevéllel, citromfűvel és jéggel. Reggelente egy 1,5-2 literes palackban el is készítheted ezt, a nap folyamán pedig már csak élvezned kell az összeérett naturális ízeket. Ha igazi ínyenc vagy, egy turmix segítségével pépesítheted is a gyümölcsöket, amiket vízzel hígítva iszogathatsz. Emellett készíthetsz teát is, amit lehetőleg valamilyen természetes cukorhelyettesítővel (például méz) és citrommal, vagy inkább „üresen”, ízesítés nélkül, behűtve fogyassz.
Extra tanácsok nyár idejére
A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel minden évszakban fontos, a nyári hónapokban azonban még inkább. Ha ez nehezen megy, segíthetnek a következő jó tanácsok:
-
Ne felejts el inni! Amikor szomjúságot érzel, az már a szervezeted vészjelezése, ne várd meg ezt az állapotot! Mindig legyen a kezed ügyében egy pohár, vagy egy palack folyadék, és 20-30 percenként kortyolj párat. Ha erre nem tudsz odafigyelni, tölts le egy olyan alkalmazást (például Vízmacsek, Aqualert, Víz emlékeztető) , ami emlékeztet téged az ivásra, így egyszer s mindenkorra megoldódik a problémád.
-
Napon, partmentén, kirándulás, sporttevékenység, utazás, városjárás idején különösen ügyelj arra, hogy eleget igyál. Ne várd meg, amíg dehidratálódik a szervezeted, mert akár rosszul is lehetsz, és el is ájulhatsz a nagy melegben.
-
Egyél minél több lédús zöldséget és gyümölcsöt! A nyár remek időszak arra, hogy hazai termésekkel felturbózd a vitaminraktáraidat, ráadásul ezekkel rengeteg folyadékot is bevihetsz. A görögdinnye, az eper, az uborka, a jégsaláta, a karfiol és a paradicsom mind 90% fölötti víztartalommal rendelkeznek, érdemes tehát felvenni őket a nyári menübe.