Nem szeretem a húst, ciki, ha vega leszek?
Sokan sokféle okból hagyják el a húst étrendjükből. Van, aki állat- és környezetvédelmi, míg más etikai vagy éppen elvi szempontok miatt, de az is előfordulhat, hogy valaki egyszerűen nem szereti, nem kívánja ezt az ételfélét. Ha te is ezek közé tartozol, egyáltalán nem kell szégyenkezned, hiszen a lényeg, hogy megtaláld azt az életmódot, amiben a lehető legjobban érzed magad.
Aki vegetáriánus, elhagyja a húst az étrendjéből, de sokan fogyasztanak tojás, tejet és tejterméket. Ez valójában egy táplálkozási gyakorlat, aminek a lényege, hogy nem eszel olyan élelmiszereket, amelyek állatok megölésével járnak. Az, hogy egy vega fogyaszt-e halat, vagy egyéb tengeri élőlényt, egyedi szokás és szabályrendszer kérdése. A vegetáriánus étrend, ha megfelelően van összeállítva, akkor ugyanúgy jó választás lehet, mint a minden élelmiszercsoportot magában foglaló táplálkozás, ráadásul számtalan előnye is van. Mindezek mellett nem árt, ha odafigyelsz pár dologra.
Milyen előnyökkel jár?
A húsmentes élet alapvetően egészséges, néhány kutatás bizonyította már, hogy a vega embereket kevésbé érinti az elhízás, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása, habár további vizsgálatok szükségesek még ezek alátámasztására. Ez részben köszönhető annak, hogy tudatosabban ügyelnek a testi-lelki egészség megőrzésére, többet mozognak, és jobban odafigyelnek az étrendjükre. A hús elhagyásával nem visznek be annyi koleszterint, zsírt és telített zsírsavat. Általában több rostot juttatnak viszont a szervezetükbe, köszönhetően a nagyobb mennyiségben fogyasztott zöldségeknek és teljes értékű gabonáknak, ami jótékony hatással van az emésztésre. Sok vegáról elmondható, hogy fittebb, frissebb, sőt, környezettudatosabb, mint húsfogyasztó társaik.
Mire fontos ügyelnem?
A nem megfelelően összeállított vegán étrend hiányállapotokat, fáradékonyságot, gyengeséget, vérszegénységet is előidézhet. Ha valaki teljesen elhagyja az állati eredetű élelmiszereket, akkor fokozottabban kell ügyelni a megfelelő fehérjebevitelre, valamint az omega-3 zsírsav, vas, cink, kalcium és B12-vitamin bevitelére. Ezeket részben lehet élelmiszerekből fedezni, de egyéni szükségletnek megfelelően ajánlott lehet étrendkiegészítők fogyasztása, különösen a B12 vitaminból, amelyet csak az állati eredetű élelmiszerek tartalmaznak olyan mennyiségben, amelyből a napi szükségletünket fedezni tudjuk.
Hogyan legyél vega?
Ha megtetszett a vega étrend, és szeretnél erre váltani, mindenképpen tarts be néhány egyszerű szabályt.
1. Haladj úgy, ahogy neked jól esik! Ha szeretnéd akár egyik napról a másikra is kiiktathatod a húst az étrendedből, de az is teljesen rendben van, ha csak bizonyos fajtáit fogyasztod. Ha például úgy érzed, nem tudsz teljesen lemondani a húsról, válaszd a flexitariánus étrendet, ami az alkalmankénti húsfogyasztást foglalja magában.
2. Lépésről lépésre szoktasd magad hozzá az új élelmiszerekhez, ízekhez, alapanyagokhoz, ezzel a szervezetednek is időt adsz az átállásra.
3. Kerüld a szélsőségeket! Az, hogy valaki vega, nem azt jelenti, hogy csakis zöldséget fogyaszt, de azt sem, hogy kizárólag szénhidrátot (pékáru, tészta stb.) eszik. A cél itt is az egyensúly megtalálása.
Tanácsok
1. Gyűjts össze, vagy találj ki saját recepteket! Ha nincs terved, és az interneten sem találtál semmi számodra izgalmas ötletet, menj el néhány vegetáriánus étkezdébe, és meríts ötleteket!
2. Sok étel elkészíthető húsmentes változatban is, így nem feltétlenül kell lemondanod kedvenceidről. Válassz a hús helyett különféle alternatívákat (ma már a legtöbb élelmiszerboltban széles kínálat vár), például zöldségfasírtot vagy egyéb növényi húshelyettesítőt, amelyek ízben és állagban is hasonlítanak a húsra, esetleg szóját, tofut, szejtánt.
3. Fogyassz növényi fehérjében gazdag élelmiszereket, például olajos magvakat (dió, földimogyoró, mandula, pisztácia), hüvelyeseket (csicseriborsó, zöldborsóborsó, bab), zöldségeket (brokkoli, karfiol, spárga) teljes értékű gabonát.
4. Ha elakadsz, és nem tudod, hogy az étrend, amivel kísérletezel megfelelő-e számodra, és a szükséges energiabevitel tekintetében, keress fel egy dietetikust (főleg, ha aktívan sportolsz), aki segíthet összeállítani egy hosszú távon is fenntartható, változatos és színes étrendet.