Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Hogyan készítsek önéletrajzot? - 5+1 hasznos tipp

Hogyan készítsek önéletrajzot? - 5+1 hasznos tipp

Az önéletrajzra a legtöbb ember úgy tekint, mint valami kötelezően létrehozandó dolog, és gyakran fogalmunk sincs mitől lesz igazán megnyerő, figyelemfelkeltő és célratörő. Ehhez adunk most pár tanácsot.

A curriculum vitae, vagyis ismertebb nevén a CV egy olyan dokumentum, ami mindenkinek lapul valahol a számítógépe vagy laptopja mélyén. Nem csak és kizárólag egy adott munkára, hanem valamilyen gyakorlatra, szakmai gyakorlatra való jelentkezéshez is szükséges lehet, sőt, iskolai feladatként is felmerülhet. Elkészítésére érdemes időt szánni, méghozzá úgy, hogy bizonyos szinten téged tükrözzön az anyag.

1. Milyen programmal készítsem?

A legegyszerűbb, ha Word-öt használsz, amiben más szövegekhez hasonlóan könnyedén viheted be az adatokat, szúrhatod be a fotódat, és díszítheted, színesítheted a különféle beépített lehetőségekkel. Ha ezt választod, biztos lehetsz benne, hogy egyedi lesz az önéletrajzod.

Tipp: célszerű a kész CV-det PDF formátumban is elmentened (ez elegánsabb, és biztos lehetsz benne, hogy nem csúsznak el a sorok, ha valaki megnyitja), így ha kész a Word dokumentum, csak konvertáld át. Ezt megteheted például ezen a felületen: Smallpdf

Ha nem szeretnél a nulláról építkezni, vagy nincs ötleted saját stílusú önéletrajz létrehozásához, válassz kész sablonokat, amikbe az információkat beillesztve gyorsabban, és könnyebben készülhetsz el. Erre lehetőséged van többek között a Profession oldalán, itt: CV készítő, a Canva szerkesztőfelületén, itt: Online önéletrajz készítő, és egyéb oldalakon is, amikre egyszerűen rábukkanhatsz bármelyik keresőben.

2. Legyen összeszedett és átlátható!

Fontos, hogy ne írd túlságosan terjedelmesre az önéletrajzod, koncentrálj inkább a lényegre! Ezen kívül ügyelj a következetes szerkesztésre, vagyis arra, hogy egységesen és átláthatóan tagolod az egyes részeket, illetve, hogy jól olvasható, hivatalosabb betűtípust válassz. Próbálj meg szellősen szerkeszteni, hogy jó legyen ránézni és könnyen át lehessen futni a lapot, lapokat (két oldalnál azért ne írd hosszabbra). Nagyon sok munkáltató az első benyomás alapján teszi jobbra, vagy éppen balra az adott önéletrajzot, szóval ne sajnáld az időt rá, hiszen ha egyszer sikerül elkészítened a CV-det, a jövőben már nem lesz rá túl sok gondod az apró frissítéseket leszámítva.

3. Mi szerepeljen benne?

A személyes adatok (email cím, telefonszám, lakcím, születési év) mellett mindenképpen szerepeljenek a szakmai és/vagy munkatapasztalataid, ha már van ilyen (ez lehet nyári munka, gyakorlat, önkéntes szolgálat is) és az iskoláid. Tüntesd fel a nyelvtudásod szintjét, az egyéb kompetenciáidat (jól kommunikáció, precíz munkavégzés, nyitottság, jó szervezőkészség, tanulékonyság stb.), és akár röviden az érdeklődési köröd.

4. Fókuszban: a hitelesség

Nincs is annál cikisebb dolog, amikor rákérdeznek valamire, amit csupán nagyzolásból írtál bele az önéletrajzodba. Egyértelműen jól mutat a „francia társalgási szint”, vagy az „Excell kiváló használata” megjegyzések, ám ha az interjún arra kerül a sor, hogy megszólalj ezen a nyelven, vagy létrehozz egy haladó szintű táblát, az bizony kínos lesz. Ezért ahelyett, hogy a nem létező kompetenciáidat hangsúlyozod, a meglévőket domborítsd ki. Ehhez akár több nap gondolkodás, jegyzetelés is kellhet, de miután felderítettél minden fontos információt magadról (akár külső segítséggel), már könnyen fog menni minden.

5. Kelts jó benyomást!

Ezt a hiteles tartalommal, a jó megjelenésű dokumentummal, és egy remek profilfotóval érheted el, ami szintén meghatározó része a CV-nek. A kép kapcsán a következőkre érdemes figyelned:

  • Legyen jó minőségű! Nem feltétlenül kell profi fotóst megbíznod, hiszen a mai mobilokkal is nagyon szép, éles képeket lehet készíteni.

  • Válassz semleges hátteret, mondjuk, egyszínű falat, a lényeg, hogy ne vonja el rólad a környezeted a figyelmet.

  • Viselj letisztult öltözetet, inget vagy világos árnyalatú pólót, felsőt! A feliratos, csillogós, élénk ruhadarabokat hagyd meg inkább a bulikba!

  • Ne vidd túlzásba a sminket! A kevesebb mindig több, főleg egy munkáltató szemében.

  • Tükrös fotó és szelfi helyett, kérj meg valakit, hogy fotózzon le, vagy használj állványt!

  • Villants természetes mosolyt! A túl komoly és a túl vicces arc sem célravezető.

+1 Végső simítások

Ha úgy érzed, elkészültél, tedd félre kicsit az önéletrajzod. Aludj rá egyet, hogy másnap friss szemmel nézhess rá. Ha így is késznek gondolod, és az apró hibákat is kijavítottad, kérd meg a szüleidet vagy egy barátodat, hogy olvassa át ő is. Több szem többet lát, ráadásul a külső vélemény minden tekintetben jó visszajelzés lehet számodra.

Ha további segítségre lenne szükséged, nézd meg egy pályakezdő videóját, és hallgasd meg tanácsait! <<

icon

kapcsolódó cikkek

tudatosan

Uspace.hu logo
Emmi logo