Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Bántanak, piszkálnak, gúnyolnak a suliban - Mit tegyek?

Bántanak, piszkálnak, gúnyolnak a suliban - Mit tegyek?

Cikizés, beszólogatás, rosszindulatú megjegyzések, csúfolódás, hergelés, cukkolás, terrorizálás, megfélemlítés, fizikai bántalmazás, erőszakoskodás, zaklatás – csak néhány példája a gyűjtőnéven bullyingként emlegetett jelenségnek, amely az iskolai, és egyéb közösségi rendszerekben sajnos régóta jelen van.

Sok diák lesz szemtanúja, vagy tudója iskolai bántásnak, és az is megtörténhet, hogy te magad válsz áldozatául valamelyik társad kegyetlenkedésének. Vajon mit tehetsz, és hogyan lendülhetsz túl egy ilyen problémán?

Nem rólad szól

Az első és legfontosabb dolog, amit a kortárs bántalmazással kapcsolatban fontos megértened, hogy az, aki a bántásokat kapja, semmiben sem hibás, csupán olyan, mint egy falvédő, ahová a bántó személy feszültségmorzsái lepattannak.

„A bántalmazás a legtöbb esetben nem rólad szól, hanem arról, aki csinálja, így ha tudatosan kerülöd a bántásokkal való azonosulást, és leértékeled a téged becsmérlő viselkedését, jobban megvédheted magad. Fontos észben tartanod azt is, hogy sosem veled van a baj, a másik viselkedése a problémás” - emeli ki Sarkadi Bálint klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta.

Fókuszban: a segítségkérés

Ha rendszeresen érnek atrocitások a közösségben, amelynek része vagy, ez pedig megijeszt, önbizalomhiányossá, frusztrálttá és zárkózottá tesz, ahelyett, hogy magadba fordulnál, nyiss mások felé!

„Sok fiatal esik abba a hibába, hogy nem meri felvállalni a problémát, miszerint bántják az iskolában vagy egyéb közösségben, ez viszont veszélyes, mert teljesen egyedül maradhatnak ebben a nehéz helyzetben - mondja a szakember. Nagy segítség lehetne, ha valakivel beszélgetnél minderről, mert ennek köszönhetően megszabadulhatsz a belső feszültségtől, ráadásul képessé válhatsz megkérdőjelezni a kapott sértéseket és negatív megjegyzéseket, elkerülheted énképed sérülését, és alternatív megküzdési módokat is tanulhatsz, amik nemcsak a jelenlegi, de a jövőbeli szituációkat is segíthetnek kezelni.”

A pszichológus szerint az is használhat, ha többnyire azokra a szituációkra koncentrálsz, amelyekben pozitív visszajelzéseket és sikereket élsz át. Ezek a jó energiák hozzájárulhatnak ahhoz, hogy elkerüld a bullying hosszútávú negatív következményeit.

„Lényeges még, hogy beszélj a történtekről egy tekintélyszeméllyel (szülők, tanárok, iskolapszichológus), vagy olyan valakivel (testvér, barát), aki közel áll hozzád. Nem kell szégyenkezned, mert az, hogy esetleg bántanak, nem azt jelenti, hogy kevesebb vagy rosszabb vagy, mint más kortársaid. A megoldás a te saját kommunikációd, vagyis az, hogy nem titkolod, nem fojtod magadba a gondolataid, a veled történteket pedig minél hamarabb elmondod annak, akiben megbízol. Ha nem beszélsz róla, senki sem fogja tudni, mit élsz át, és a helyzet sem fog megoldódni, sőt továbbra is fennáll majd - tanácsolja a szakértő. Ezenkívül igyekezz minél több időt tölteni a baráti társaságodban, ezzel akár el is kerülheted a szekálásokat, ugyanis közösen képesek lehettek megvédeni egymást és elbátortalanítani a bántalmazót. Az is jó módszer, ha megpróbálod félvállról venni a dolgot, esetleg elviccelni az inzultusokat, hiszen ezáltal nem erősíted meg a bántalmazó viselkedését, aki így azzal szembesül, hogy nem érte el a célját nálad.

Ha semmilyen segítséggel nem tudsz túllendülni a nehézségeken, keress fel olyan személyt, aki szakmai segítséget tud neked nyújtani. Az iskolában beszélgethetsz az iskolapszichológussal, vagy megkérheted a szüleidet, hogy keressenek neked egy megfelelő szakembert, akivel tanácskozhatsz.

Mindezek mellett az adott helyzet értelmezése és átkeretezése is sokat segíthet. Gondolkozhatsz azon, hogy mi lehet a bántalmazás hátterében, illetve a bántalmazó vajon miért teszi azt, amit tesz? Ha sikerül megválaszolnod a kérdéseket, hamar rájöhetsz, hogy a helyzet, amibe kerültél nem rólad szól, hanem a másik félről.”

Erőszakos visszavágás helyett tudatosság

Az agresszió, mint az élet megannyi területén itt sem megoldás a problémák kezelésére, sőt, sok esetben csak olaj a tűzre. Alapvető lenne megérteni, hogy annak ellenére, hogy sok feszültség van benned, nem érdemes úgy viselkedned, mint a bántalmazód. Valószínűleg nem az a célod, hogy olyanná válj, mint ő. Ha semmi más nem működik, inkább kerüld el, és minimalizáld a vele való találkozásokat, szóváltásokat. Ahelyett, hogy a környezetében mozognál, keresd azoknak a barátaidnak a társaságát, akiknek a körében jól, és biztonságban érzed magad.

Szerző:Légrádi Júlia
Szakmai háttér:Sarkadi Bálint, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, szexológus tanácsadó
icon

kapcsolódó cikkek

érzések

Uspace.hu logo
Emmi logo