Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Mi az izomláz?

Mi az izomláz?

Vajon mi történik a testünkben, amikor izomláz gyötör minket egy-egy kemény edzés, vagy hirtelen megterhelés következtében? Miért fáj ez, hogyan regenerálódhatunk, és előzhetjük meg a kellemetlenséget?

Izomlázat bizonyára te is tapasztaltál már, hiszen ez nemcsak intenzív edzés, de akár egy kirándulás, a mindennapokban nem megszokott mozgás és mozdulatsorok következményeképpen is kialakulhat. A különös, talán nem is szó szerinti fájdalomként definiálható érzés az izmaidban jelentkezik, és többek között mozgáskorlátozottságot okoz.

Mitől lesz „lázas” az izom?

Izomláz többnyire akkor jön létre, amikor hirtelen terhelésnek teszed ki az egyébként edzetlen izmokat. Ilyenkor apró szakadások keletkeznek az izomrostjaidban, és gyulladás alakul ki, aminek hatására duzzadtak, érzékenyebbek, fájdalmasabbak lesznek ezek a területek. Ez az állapot akár a mozgás után pár órával, de jellemzően másnap jelentkezik, és 2-3 napig áll fenn.

Mit tehetsz?

A klasszikus tanács izomláz esetén, hogy dolgozz rá, az majd segít. Ez így is van, hiszen ha nem hagyod „állni” az izmokat, hanem mozgatod őket, és lehetőleg ugyanazt a tevékenységet végzed (csak kíméletesebben), ami előidézte az izomlázat, a folytonos terhelésnek köszönhetően az adott izomcsoport hozzászokik majd a munkához. Segíthetsz egyéb módon is az izomlázon, például forró fürdővel, meleg borogatással, szaunázással, gyengéd masszírozással (sportkrémmel, egyéb lazító készítményekkel). A meleg alapvetően jót tesz az ilyen állapotoknak, de elősegítheted a javulást sok folyadék fogyasztásával, illetve kálium, magnézium és B6-vitamin pótlásával, és persze pihenéssel, amik mind hozzájárulhatnak a regenerálódáshoz.

Előzd meg!

Rendszeres mozgással elejét veheted a kellemetlen izomláz felbukkanásának, ezért érdemes folyamatosan beiktatnod az aktivitást az életedbe. Ezt persze, ha kezdő vagy, fokozatosan alakítsd ki, és eleinte légy nagyon tudatos, vagyis lépésről-lépésre vezesd be a választott mozgásformát a mindennapjaidba. Ha azonnal komoly terhelést okozol a testednek, túledzed azt, akkor akár el is veheted a saját kedved a mozgástól, nem is beszélve az izomlázról és az egyéb sérülések lehetőségéről.

Ha aktívan mozogsz, akkor is érdemes megfogadnod pár apró tanácsot az izomláz elkerülése érdekében. Például sose feledkezz meg az alapos bemelegítésről, és a sportolás utáni nyújtásról. Ne vidd túlzásba az edzést, figyelj a tested jelzéseire, és inkább állj meg a túlhajszolás szintje előtt. Gondoskodj a megfelelő mennyiségű ásványi anyagról, amit kiegyensúlyozott táplálkozással, étrend-kiegészítőkkel és elegendő mennyiségű és minőségű folyadékkal vihetsz be a szervezetedbe.

Érdemes fejben tartani

Sokan gondolják azt, főleg, akik súlyzós testépítést végeznek, hogy izomláz nélkül nem is várható nagy fejlődés. Ezt talán azért hiszik, mert az izomlázat egyfajta visszacsatolásként élik meg arra vonatkozóan, hogy jól, keményen (és remélhetőleg eredményesen) dolgoztak. Ez azonban nem teljesen így működik. Izomláz nélkül is képes lehetsz fejlődni, főleg, ha fokozatosan szoktatod hozzá bizonyos izomcsoportjaidat a munkához. Ezzel növekedésnek indulhatnak, anélkül, hogy minden edzés után fájdalmakat kellene átélned. A tudatosság, az odafigyelés és a tervezés ezen a területen is fontos.

icon

kapcsolódó cikkek

sport

Uspace.hu logo
Emmi logo