Az a fránya puffadás: ne csak a lapos hasért szállj harcba vele!
Mindenki vágyik a szép és formás hasra, aminek sok esetben a gyakori puffadás a gátja. Nem feltétlenül ezért érdemes csak tenni viszont a felfúvódás ellen, ami kellemetlen közérzettel, feszítő érzéssel és emésztési gondokkal járhat, és akár komolyabb betegségek figyelemfelkeltő jele is lehet.
Talán ismerős jelenség számodra a következő: reggel még szép lapos a hasad, estére viszont olyan, mint egy buborék, ami kemény, nyugtalanító, nem komfortos, és már a nap elején kiválasztott ruhában sem érzed magad jól. Ilyenkor ahelyett, hogy elkezded magad ostorozni az elfogyasztott ételek kapcsán, netán indokolatlan és drasztikus diétára fogod magad, inkább figyeld meg a szokásaidat, tájékozódj, és ha szükséges fordulj szakemberhez a problémáddal.
A puffadás okai lehetnek
Mindenekelőtt érdemes meghatározni, hogy valójában mit is jelent a puffadás. Ez az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri panasz, ami kényelmetlen tünetekkel párosul, és aminek okát nem mindig könnyű meghatározni. A legjellemzőbb magyarázat a gyomorban és belekben végbemenő gáztermelődés, de a puffadás kialakulásában nagyon fontos tényező az életmód, és persze betegségek is közrejátszhatnak. A főbb okok között az alábbiak szerepelhetnek:
- Első helyen érthető módon a puffadást okozó ételek és italok fogyasztása áll. Lehetetlenség felsorolni az összes ilyen élelmiszert és alapanyagot, de azért igyekszünk meghatározni számodra néhány fontos gáztermelődést fokozó ételt: káposzta, kelkáposzta, kelbimbó, karfiol, brokkoli, padlizsán, kukorica, bab, borsó, lencse, magvak, hagyma, alma, körte, keményítőt tartalmazó élelmiszerek, zab- és búzafélék, szójatermékek, és bizony a szénsavas italok is.
- Antibiotikumos kezelés gyakori mellékhatása is lehet a puffadás, amit probiotikummal ellensúlyozhatsz, ez ugyanis segít helyreállítani a gyógyszer miatt károsodott bélflórádat.
- Felpuffadhatsz akkor is, ha kapkodva, sietve eszel és emiatt sok levegőt nyelsz.
- A magas rost- és zsírtartalmú fogások is előidézhetnek felfúvódást.
- Gyakran a tejcukor a felelős a nemkívánatos panaszért, így ha tejtermék fogyasztása után puffadást észlelsz, netán más bélpanaszokat is, akkor mindenképpen keress fel orvost, és vizsgáltasd ki magad.
- A glutén is okozhat bosszúságokat, a gázosodás mellett hasmenést vagy épp szorulást, így ezt is mihamarabb érdemes kivizsgáltatni, ha a tüneteidet gluténtartalmú ételek elfogyasztásával hozod összefüggésbe.
- Lányoknál a menstruáció és az azt megelőző időszak is kiválthat puffadást, ami teljesen természetes folyamat. Lássuk, mi is történik ilyenkor!
Főszerepben a ciklus
Ilyenkor a szervezetben hormonális változások mennek végbe, aminek következtében változik a bélflóra, vízvisszatartásba kezd a test, emellett lelassul az emésztés és fokozódik a gázképződés, ráadásul a méh mozgása a bél mozgására is hatással van, ami mind idézhet elő puffadást. A menzesz előtti napokban ezenfelül többet ehetsz, és rendszertelenebbül étkezhetsz, ami szintén okozhat bosszantó panaszokat. Ez ellen megfelelő táplálkozással, bő folyadékfogyasztással, mozgással, esetleg gyógyteákkal tehetsz, de az sem baj, ha ezekben a napokban hagyod a szervezeted egy picit „tombolni”, vagyis azt eszed és iszod, amit megkívánsz, ez is normális.
Természetes módszerekkel
A helyes bélműködésért természetes módon is tehetsz, sőt, ez a legjobb, amihez folyamodhatsz, ha meg szeretnéd őrizni az egészséged. A reklámokban szereplő puffadásgátlók és gázosodást megszüntető készítmények helyett folyamodj inkább a naturális megoldásokhoz, és persze a megelőzéshez:
- Igyál elegendő vizet! A napi 1,5-2 liter cukormentes folyadék csak az előnyödet szolgálhatja.
- Kezdd a napot langyos citromos vízzel, ami segít beindítani az emésztést és a savtermelődést.
- Törekedj a kiegyensúlyozott táplálkozásra!
- Étkezz rendszeresen, és egyél inkább többször kevesebbet!
- Rágd meg alaposan az ételt, érj rá enni! Az emésztés ezzel kezdődik.
- Hanyagold a zsíros, túlzottan fűszeres, nehéz fogásokat!
- Ha tényleg nagyon zavar a puffadás, kerüld a hüvelyesek és káposztafélék fogyasztását.
- Hámozd meg a zöldségeket, gyümölcsöket! Gyakran a héjuk okoz kellemetlenségeket.
- Mozogj rendszeresen! Ez serkenti az emésztést, és segíti a gázok távozását.
- Alkalmazz masszázst a has tájékán, amihez használj bátran olajokat!
A puffadás nem ördögtől való dolog, bizonyos esetekben azt jelzi, hogy a szervezeted megfelelően működik, az emésztő- és bélrendszered pedig reagál az elfogyasztott ételekre és italokra. Érdemes azonban monitoroznod magad, ha túl gyakori és/vagy túl zavaró a felfúvódás, hiszen mindez akár komolyabb problémák jele is lehet.
Tipp: Ha szeretnéd megfejteni az okokat, vezess 2-3 hétig étkezési naplót, amibe azt is írd fel, mit és mennyit iszol. Ezzel nagyon sok információ lesz a kezedben ahhoz, hogy akár egyedül, akár a szüleiddel, ha pedig szükséges, szakemberrel közösen jöjj rá, mi lehet a gond.