Lájkolj minket Facebookon, ha az is a te helyed!LÁJKOLOM!

Az étkezési zavarok kialakulása

Az étkezési zavarok kialakulása

Felmerült benned, hogy ne edd meg a palacsintát, amit a nagymamád sütött neked? Már előre tudod, hogy bűntudatod lesz amiatt, ha megeszed? Valószínű, hogy étkezési zavar kezdett el kialakulni nálad, ezzel pedig foglalkoznod kell!

A testedhez és az étkezéshez való viszonyod nagyon összetett, az érzelmeiddel és a társas kapcsolataiddal is szoros összefüggésben van.

Háttér

Az étkezési zavarok mögött általában kapcsolati problémák és az alacsony önértékelés kérdései húzódnak meg. Aki étkezési zavarral küzd, annak a családjában sokszor nagyok az elvárások, erős a kontroll, nehezen történik meg a leválás, ami a korosztályod egyik legfontosabb életfeladata. Ilyenkor a saját tested, súlyod feletti uralomban éled meg a döntési lehetőségeket. A kóros soványság mögött gyakran a felnőttséggel, a női szereppel, a szexualitással kapcsolatos szorongás is meghúzódik.

Kb. 18 éves lehetettem amikor megjelent az életemben az evészavar, pont akkor, amikor az egyetemet kezdtem, és szerelmi bánatom is volt egyszerre. Úgy éreztem, nem találom a helyem, barátokat sem nagyon akartam szerezni, és még a szüleim is nagyon szigorúak voltak velem, pedig azt éreztem, én már felnőtt ember vagyok.” – osztotta meg velünk egy evészavarból kigyógyult lány.

Társadalom

Minderre ráerősít a társadalom, a kultúra hatása, amely a soványságot részesíti előnyben és előítéletekkel viseltetik a kövérekkel szemben. A magazinok képein, a reklámokban, az Instagramon mindenütt irreálisan karcsúra retusált testeket látsz. Nem véletlen, hogy a fogyókúrázás szinte divattá vált, és egyre nagyobb az étkezési zavarokkal küzdő kortársaid száma. Ezek válhatnak mintává számodra, mint ahogy a korábban említett lánynak is: „Amikor elkezdtem edzeni, azért csináltam, hogy jól nézzek ki, aztán túlzásba estem. Olyan akartam lenni, mint a többi lány a fitneszteremben, és mindennapjaim azzal teltek, hogy órákig az edzőteremben voltam, és mikor hazaértem csak egy egyszerű salátát ettem, és másnap folytatódott újra.

article image

Média

A média, a reklámok irreálisan vékony nőket ábrázolnak. Ennek hatására sokszor a normális testsúlyú lányok is kövérnek érzik magukat, és sokan elkezdenek diétázni, fogyókúrázni.

A serdülőkori bizonytalanságok során többen a diétás szabályok betartásával próbálják megélni a kontroll érzését. Az önértékelésüket gyakran a „karcsúsággal” kapcsolják össze: azt gondolják, ha elérik a vágyott, tökéletes (valójában irreálisan vékony) alakot, akkor lesz boldog az életük.

Az étkezési zavarokkal kapcsolatos tévhitek

Az étkezési zavarban szenvedőnél (mind anorexia, mind bulimia esetében) a saját testről alkotott kép eltér attól, ahogy mások látják, értékelik az illetőt. Nem olyannak látja a testméreteit, amekkorák valójában. Tulajdonképpen testképzavarról van szó. Rettegnek az elhízástól, és önértékelésüket a testformától, testsúlytól teszik függővé.

Ne gondold, hogy az anorexia, bulimia csak lányoknál léphet fel. Ez tévedés! Fiúknál is kialakulhat, de ők még nehezebben beszélnek róla, s mivel a környezetük sem gondol ennek lehetőségére, ezért még kevésbé kapnak segítséget, mint a lányok.

Honnan kaphatsz segítséget?

Utánaolvashatsz a témának ebben a könyvben: Dr. Máté Gábor: A sóvárgás démona (Libri, 2019)

Étkezési zavar esetén fontos orvoshoz, pszichológushoz fordulni! Keresd fel a háziorvost, vagy az iskolában elérhető iskolapszichológust. Ha bizonytalan vagy, hogy érintett vagy-e:

Térítésmentesen kereshetsz fel segítő szakembert az Oázis Lelkigondozói és Mentálhigiénés Szolgálatnál: oazis.jezsuita.hu

icon

kapcsolódó cikkek

étkezés

Uspace.hu logo
Emmi logo