Pánikbetegségről pontosan
Kapkodod a levegőt? Ideges vagy minden ok nélkül? Ömlik rólad a víz és az egekben van a pulzusod? Minden felelés előtt bepánikolsz? Ne félj, ez nem pánikbetegség!
Ha nem tudod eldönteni, hogy pánikrohamod van-e, akkor olvasd el a leírt tüneteket, amik segíthetnek a döntésben.
MI AZ A PÁNIKROHAM?
A pánikroham az egyénre hirtelen rátörő intenzív félelem, amely súlyos fizikai reakciókat vált ki nyilvánvaló ok, vagy valódi veszély jelenléte nélkül.
A pánikroham nagyon félelmetes lehet, különösen, ha az ember nincs pontosan tisztában, hogy mi is történik vele. Sokan úgy érzik ilyenkor, hogy teljesen elveszítik az irányítást, vagy hogy éppen szívrohamuk van, és a rajtuk eluralkodó halálfélelem csak ront a roham intenzitásán.
TÜNETEI
A pánikroham általában hirtelen kezdődik, mindenféle figyelmeztetés vagy előjel nélkül. Először általában tinédzser korban, vagy fiatal felnőtt korban jelentkezhet.
A pánikrohamok sokféleképpen jelentkezhetnek, de közös bennük, hogy a tünetek erőssége néhány perc alatt kicsúcsosodhat. Miután elmúlik a roham, erős fáradtság és kimerültség lesz úrrá az elszenvedőn.
Pánikrohamokra általában a következő tünetek jellemzők:
-
Az önkontroll elvesztésétől és a haláltól való félelem
-
Gyors, lüktető pulzus
-
Izzadás
-
Remegés vagy reszketés
-
Légszomj, gombócérzés a torokban
-
Hidegrázás
-
Hőhullámok
-
Émelygés, hányinger
-
Hasi görcsök
-
Mellkasi fájdalom
-
Fejfájás
-
Szédülés vagy ájulás
-
Zsibbadás (különösen az arcon és a végtagokon)
-
A valóságtól való eltávolodás, a test idegenként való megélése
Az egyik legrosszabb dolog a pánikrohamok esetén az attól való félelem, hogy újra át kell élnünk. Ez a félelem odáig vezethet, hogy szándékosan elkerülünk olyan helyeket és helyzeteket, amelyek korábban pánikrohamot váltottak ki.
MIKOR BESZÉLÜNK PÁNIKBETEGSÉGRŐL?
Sok embernek csak egy vagy két pánikrohama van élete során, és a probléma idővel megszűnik, amikor például túlesnek egy stresszes időszakon. De ha visszatérő, váratlan pánikrohamok jelentkeznek nálad, és az újabb pánikrohamtól való félelem hosszú időn keresztül erős szorongást okoz, akkor előfordulhat, hogy pánikbetegségben szenvedsz.
A PÁNIKBETEGSÉG KIALAKULÁSÁNAK OKAI
Nem tudni pontosan, hogy mitől alakulhat ki valakinél pánikbetegség, de az alábbi tényezők nagyban szerepet játszhatnak:
-
Genetikai tényezők, öröklődés
-
Nagymértékű stressz
-
Stresszre vagy negatív érzelmekre hajlamos személyiségtípus
-
Változások az agy bizonyos részeinek működésében
-
Traumák
SZÖVŐDMÉNYEK
Megfelelő kezelés nélkül a pánikrohamok és a pánikbetegség az élet minden területére kihathatnak. Az állandó félelem az újabb pánikrohamoktól hosszú távon megakadályozhatja a normális életvitelt.
A pánikrohamok által okozott, illetve azzal kapcsolatba hozható szövődmények:
Specifikus fóbiák kialakulása (pl. az illető nem mer autóba szállni vagy elhagyni a házat);
Szociális helyzetek elkerülése;
Problémák az iskolában vagy a munkahelyen;
Depresszió, szorongási és más pszichés zavarok;
Önkárosító vagy öngyilkos gondolatok fokozott kockázata;
Alkohollal vagy egyéb tudatmódosító anyagokkal való visszaélés;
Pénzügyi gondok;
MIKOR KELL ORVOSHOZ FORDULNI?
A pánikroham, bár rendkívül kellemetlen, de nem veszélyes. A pánikbetegséggel azonban nehéz egyedül, külső segítség nélkül megbirkózni, és kezelés nélkül a rohamok súlyosbodhatnak.
Ha pánikroham-jellegű tüneteket tapasztalsz, fordulj orvoshoz, amint lehet!
A pánikrohamok tünetei hasonlóak lehetnek más súlyos egészségügyi problémák, például a szívinfarktus tüneteihez is. Ezért fontos, hogy felkeresd az orvosodat, ha nem vagy biztos benne, pontosan mi okozza a tüneteket!
MEGELŐZÉS
A pánikrohamok és a pánikbetegség megelőzésének nincs biztos módszere, az alábbi tippek azonban segíthetnek:
A pánikrohamok kezelését a lehető leghamarabb el kell kezdeni, hogy megakadályozhassuk a rohamok számának növekedését, és azok súlyosbodását!
Szigorúan kövesd az orvos által előírt kezelési tervet!
Legyél aktív! A rendszeres testmozgás segíthet a szorongás ellen.
Ha megértjük, hogy a pánikroham nem jelez valami betegséget, hanem maga a betegség, az már önmagában is javítja a gyógyulási esélyeinket.